Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka wziął udział w spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii. Tematem spotkania, które odbyło się 13 maja 2021 r., było leśnictwo i gospodarka leśna w świetle Europejskiego Zielonego Ładu.
Jak zaznaczył wiceminister Siarka, ochrona różnorodności biologicznej jest niezwykle istotna dla zapewnienia stabilności ekosystemów, co wpływa nie tylko na trwałość lasów, ale także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju naszego regionu i całej Europy.
– Zrównoważone gospodarowanie lasami z założenia opiera się na równym traktowaniu wszystkich funkcji lasów. Praktyki leśnictwa „bliższego przyrodzie” są już realizowane w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej. Należy także podkreślić, że gospodarka leśna jest i powinna pozostać domeną poszczególnych państw, które integrują ochronę przyrody z gospodarką leśną w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem i poszanowaniem warunków lokalnych – powiedział minister Siarka.
Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa wskazał też, że lasy i sektor leśny stanowią kluczowy element transformacji europejskiej w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, wspierają rozwój obszarów wiejskich przy jednoczesnym wzmacnianiu różnorodności biologicznej i zapobieganiu zmianom klimatycznym. – Lasy są źródłem drewna – trwałego, odnawialnego surowca, którego produkcja warunkuje rozwój gospodarczy bez szkody dla środowiska. Drewno i jego wykorzystanie stanowi istotną wartość dodaną w biogospodarce, która jest ważnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Strategia leśna powinna więc zapewniać kontynuację zrównoważonej gospodarki leśnej, łączącej cele przyrodnicze, społeczne oraz gospodarcze, a także gwarantować holistyczne podejście do lasów i sektora leśnego. Jedynie trwałe, zdrowe lasy mogą przyczynić się do realizacji celów Zielonego Ładu w zakresie bioróżnorodności i ochrony klimatu.
Red.