19 lutego 2025

Sygnalista w nadleśnictwie

Procedura zgłoszeń wewnętrznych w nadleśnictwach zatrudniających powyżej 50 pracowników została wdrożona 25 września 2024 roku. Choć sygnaliści nie pojawili się masowo, w niektórych nadleśnictwach już wystąpiły pierwsze przypadki takich zgłoszeń. Jakie wnioski można z nich wyciągnąć?

1 sierpnia 2024

Skrupulatność w interesie nadleśnictw

Nadleśnictwa zdążyły przyzwyczaić zakłady usług leśnych do wnikliwej weryfikacji otrzymywanych ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Czujność zamawiających zmniejsza ryzyko podjęcia współpracy z nierzetelnym wykonawcą. Niekiedy jej brak wynika z niezrozumienia nawet bardzo jasnych i klarownych przepisów prawa.

14 maja 2024

Ustawa „Kamilka” w nadleśnictwie

Jakiś czas temu miało miejsce w Polsce tragiczne wydarzenie – małe dziecko, Kamilek z Częstochowy, było torturowane przez ojczyma i w wyniku odniesionych obrażeń zmarło. Ponieważ system nie zadziałał prawidłowo ustawodawca uznał, że remedium na to jest wprowadzenie kolejnej ustawy. Jak się okazuje, dotyka ona również nadleśnictw!

14 lutego 2024

Wykorzystywanie wizerunku leśnika

Współczesne technologie pozwalają bez trudu nagrywać inne osoby. Rejestrujemy działania funkcjonariuszy publicznych, w tym coraz częściej funkcjonariuszy Służby Leśnej, a zwłaszcza strażników. Z prawnego punktu widzenia jest to zagadnienie o tyle ciekawe, że można na nie patrzeć z perspektywy RODO, prawa autorskiego, a nawet prawa karnego.

14 listopada 2023

Gdy leśnik ujawnia tajemnicę pracodawcy

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się zdjęcie rzeczy, które nie przystoją leśnikowi (jak chodzenie z reklamówką z supermarketu itd.). Znamienne jest, że informacje o wytycznych Lasów Państwowych w tym zakresie wyciekły z wewnętrznej narady. Ktoś najzwyczajniej zrobił zdjęcie i opublikował to dalej w mediach społecznościowych.

14 października 2023

Koło łowieckie, nadleśniczy i protokół szacowania ostatecznego

Osoba niezadowolona z ustaleń dokonanych podczas szacowania ostatecznego szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne ma prawo odwołać się do nadleśniczego. Jednak protokół szacowania ostatecznego zwykle nie informuje o możliwości odwołania się od decyzji. Można więc łatwo przegapić termin. Co wtedy?

14 września 2023

Praca zdalna w nadleśnictwie – problemy i korzyści

Gdy już faktycznie skończyła się pandemia wywołana przez koronawirusa, do polskiego prawodawstwa wpisana została możliwość pracy zdalnej. Nadleśniczowie stają przed wyzwaniem wdrożenia (lub nie) nowych przepisów zawartych w kodeksie pracy.

3 lipca 2011

Porady prawne

Sądzisz że bezpodstawnie pozbawiono cię pracy? Nie wiesz, czy nie będziesz musiał nagle opuścić służbowego mieszkania? Masz wątpliwości co do wypłaconych poborów? W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

29 kwietnia 2010

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Jesteśmy wraz z mężem pracownikami LP. Od 1 marca 2010 r. mój mąż został zatrudniony na stanowisku i zasadach równoważnych z moimi warunkami zatrudnienia, a umowa najmu mieszkania zostanie w najbliższych dniach zawarta z mężem na zasadach ogólnych.

23 lipca 2009

Kieliszek podstawą do zwolnienia

Czy za picie alkoholu w pracy nadleśniczy może zwolnić z pracy? Słyszałem o przypadkach, gdzie koledzy za takie wybryki dostawali co najwyżej naganę i mieli „obciętą” trzynastkę, ale nikogo nie wyrzucili za to z pracy.

idź do strony: