Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste

Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian, 2019,  s. 432 Wspomnienia upływają niczym kartki wyrywane z kalendarza, z każdym dniem jest ich coraz mniej, odchodzą razem z ludźmi lub przykrywa je kurz historii. Spisane historie pozostają jednak wieczne i dają świadectwo potomkom.

Z taką inicjatywą wyszli hajnowianie zamieszkującynajstarsze części tego urokliwego miasteczka na skraju Puszczy Białowieskiej.Potomkowie pierwszych jej strażników i ich sąsiadów ze Straży Hajnowskiejzebrali swoje wspomnienia i wiedzę w ramach obszernej i bogato ilustrowanejpublikacji. Historyczne świadectwo związku ludzi z miejscem stanowi mapagruntów z połowy XIX w. i dołączony do niej wykaz nazwisk, które wciążpojawiają się w tym rejonie: Kicel, Melcer, Panasiuk, Sawicki, Stepaniuk,Sidoruk, Bujnowski czy Orzechowski. Ludzie ci i ich rodziny znalazły się nazdjęciach stanowiących główną część publikacji.

Pierwsze z nich przedstawia miejscową ludność na tle budynkuleśnictwa Hajnówka z 1915 roku. Motywy leśne w oczywisty sposób stanowiłynieodłączną część życia lokalnej społeczności, co doskonale obrazująilustracje: sadzenie lasu, orka w lesie, szkolenie z hodowli lasu.

Ale nie tylko, wiele zdjęć dotyka bowiem spraw prywatnych,takich jak chrzciny, śluby czy święta rodzinne. Sięgają wstecz do czasówcarskich, dwudziestolecia międzywojennego, demonstrując żołnierskie wspomnieniai czar tamtego okresu. Wiele pochodzi też z lat okupacji, pokazując, że wtedyludzie też jakoś żyli i dawali sobie radę mimo przeciwności losu. Dopiski podnimi przypominają o tragediach, których w okolicy w tamtym czasie było niemało.

SLV.