Jata. rezerwat przyrody, miejsce pamięci

Jata. rezerwat przyrody, miejsce pamięci Roman Zielony, Justyna Nowakowska (red.) Wyd. Aleksander, s. 192 Staraniem Nadleśnictwa Łuków ukazała się monografia przyrodnicza rezerwatu „Jata”, pt. „Jata. Rezerwat przyrody, miejsce pamięci”. Książka pod redakcją naukową Romana Zielonego i Justyny Nowakowskiej z SGGW powstała w ramach kampanii „Lasy Państwowe – zapraszamy. Las dobre sąsiedztwo”.

Autorami poszczególnych rozdziałów są zarówno naukowcy odwielu lat prowadzący badania na terenie „Jaty”, jak też pracownicy NadleśnictwaŁuków. Monografia zawiera szczegółowe opracowanie danych historycznych i przyrodniczychtego wyjątkowego rezerwatu. Autorzy dotarli do wielu unikalnych dokumentów,zdjęć i map z czasów powołania rezerwatu. Procesy przyrodnicze w nim zachodzącezostały opisane w oparciu o badania prowadzone na tym terenie przez blisko 80lat. Dzięki temu można prześledzić zmiany w faunie i florze rezerwatu.

Rezerwat „Jata”, serce łukowskich lasów, jest jednym znajstarszych w Polsce. Został utworzony w 1933 r. z inicjatywy prof. WładysławaSzafera, wybitnego polskiego przyrodnika. W sierpniu 1952 r. dokonano jegorestytucji – rezerwat zyskał wtedy statut ścisłego. W 1984 r. powiększono go o780 ha (rezerwat częściowy), tworząc istniejącą do dziś formę ochrony przyrodyo łącznej powierzchni 1117 ha (337 ha to obszar ścisły).

Na terenie rezerwatu miały miejsce wydarzenia historyczne zczasów powstań listopadowego i styczniowego (ks. Stanisław Brzóska) oraz IIwojny światowej (obóz partyzancki).

Wydawnictwo (format B5) zawiera ponad 80 zdjęć, ok. 50 map itabel. Recenzenci naukowi monografii to prof. Jan Głaz z IBL-u oraz dr hab.Tomasz Mokrzycki z SGGW.

Publikacji nie można nabyć: ukazała się ona w nakładzie 1000egzemplarzy i, jak zapowiada nadleśniczy Grzegorz Uss, trafi m.in. do bibliotekuczelnianych, gdzie prowadzone są studia leśne, rolnicze bądź przyrodnicze.Otrzymają ją też instytucje związane z ochroną środowiska.

Małgorzata Kołodziejczyk