Urządzanie lasu w służbie polskiej przyrody

Urządzanie lasu w służbie polskiej przyrody Włodzimierz Łapiński, Rafał Łapiński Wyd. Włodzimierz Łapiński 2016, 240 s. Album autorstwa znakomitego fotografika przyrody i leśnika Włodzimierza Łapińskiego i jego syna Rafała Łapińskiego, wydany z okazji 60-lecia BULiGL. Autorzy postawili sobie za cel, co się udało, pokazanie, że systematycznie prowadzone prace urządzeniowe wpływają w sposób zasadniczy na majestat lasów, harmonię przyrody, bogactwo życia zarówno flory, jak i fauny oraz wielość darów natury służących człowiekowi. Jednocześnie współkształtują funkcję krajobrazową i podnoszą walory estetyczne otoczenia, w jakim las funkcjonuje i w jaki został wkomponowany przez naturę, często z pomocą człowieka.

W części wstępnej albumu zamieszczona jestzwięzła historia BULiGL-u pióra dyrektora Janusza Dawidziuka, który przybliżagłówne dokonania Biura i jego przeobrażenia związane z wyzwaniamiwspółczesności, do których należą m.in. technologie informatyczne oraz rosnącarola ochrony przyrody w planowaniu lasu. Dyrektorzy 12 oddziałów prezentują zaśdziałalność podległych jednostek coraz bardziej wykraczającą poza projektyplanu urządzenia lasu. Mowa o planach ochrony, projektach racjonalizacji drógleśnych i melioracyjnych, ekspertyzach przyrodniczych…

Niejako wizualizacjędokonań jednostek terenowych BULiGL-u czytelnik znajduje na wysokiej jakościfotografiach przyrodniczych. Ich analiza połączona z lekturą tekstów głęboko uświadamia,że proces planowania i urządzania lasu trwający dziesiątki lat służy nie tylkofunkcji produkcyjnej, ale także przyrodniczej. Można rzecz, że album pokazujewielofunkcyjność nowoczesnej gospodarki leśnej z dużym akcentem położonym nabioróżnorodność i estetykę, które to walory polskich lasów, zwłaszcza wostatnich dziesięcioleciach, stale wzrastają.

W albumie o wysokimstandardzie edytorskim zamieszczone też zostały terytorialne zasięgidziałalności poszczególnych oddziałów BULiGL oraz ich dane kontaktowe.

Emilian Szczerbicki