Zrzeszenia leśne jako podmioty administrujące lasami – analiza aksjologiczno-prawna

Zrzeszenia leśne jako podmioty administrujące lasami – analiza aksjologiczno-prawna Marek Geszprych Inst. Gosp. Przestrzennej i Mieszkalnictwa 2016, s. 338 Gdyby policzyć publikacje nt. leśnictwa, począwszy od naukowych monografii, przez popularne informatory, wspomnienia, na wydawanych z przepychem albumach skończywszy, corocznie uzbierałoby się ich pewnie powyżej setki.

Jest jednak taka dziedzina, w którejpróżno wypatrywać literatury – lasy prywatne. Tu publikacje zdarzają sięwyjątkowo rzadko, stąd każda nowa pozycja budzi spore zainteresowanie. Tymbardziej gdy jest to książka tak detalicznie i wszechstronnie prezentującazagadnienie.

Tytułowezrzeszenia leśne przez lata przedstawiane były jako panaceum na horrendalne wnaszym kraju rozdrobnienie własności leśnej. Jeszcze pięć lat temu nieposiadaliśmy ogólnokrajowej organizacji, która mogłaby występować jako rzeczniktej rzeszy właścicieli lasów, do której należy prawie piąta część zalesionejpowierzchni kraju. Wciąż nie mamy oficjalnego reprezentanta w KonfederacjiEuropejskich Właścicieli
Lasów (CEPF). A to właśnie prywatnych lasów przybywa i nikt w zasadzie nie jestw stanie odpowiedzieć, ile ich mamy.

DrMarek Geszprych żywo interesuje się problematyką prywatnego leśnictwa (jestm.in. członkiem zarządu Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych). Swoją pracępodzielił na siedem czytelnych części, w których dokonuje systematycznegowywodu, zmierzając do charakterystyki organizacji, funkcjonowania oraz opisupraw i obowiązków zrzeszeń leśnych, a wreszcie relacji zrzeszeń zadministracją. Każdy z rozdziałów kończy podsumowanie i uwagi de legeferenda.

Zaznaczyć też trzeba, że nie jest to książka, któraznudzi czytelnika prawniczym wałkowaniem zagadnienia zrzeszeń. Autor podejmujeje bowiem w szerokim kontekście polskich przepisów i realiów społecznych.Dlatego w książce znajdziemy np. propozycję przedefiniowania podstawowych wręczpojęć, takich jak „las”, „gospodarka leśna”. Albo takie zdanie: należy dążyćdo ujednolicenia (…) dokumentacji urządzeniowej i wprowadzić jedenrodzaj dokumentacji urządzeniowej dla lasów wszystkich form własności.Conajważniejsze takie odważne tezy poparte są solidną argumentacją.

RaZ