
Niezwykłość. Las i jego tajemnice w świetle Biblii Stanisław Pindera Wyd. CILP 2016, s. 87 W Biblii opisano ponad 100 gatunków roślin. Największą opisywaną grupę – 21gatunków – stanowią drzewa. Jako głównych bohaterów biblijnych przypowieści lub tło dla nich opisano m.in.: akację, cyprys, dąb, figowiec, jabłoń, wiąz czy orzech włoski.
Patrząc na to bogactwo,nie powinna więc dziwić publikacja poświęcona drzewom w świętej księdzechrześcijan. Nie powinna, a jednak album ks. Stanisława Pindery zaskakuje.Przede wszystkim tym, jak bardzo udana to publikacja i to nie tylko wizualnie,ale też merytorycznie.
O tym, żeopracowanie Pindery dotyczy Biblii, dowiadujemy się dopiero z kolejnych stronalbumu. To dobrze, bo wielu czytelników może nawet nie sięgnęłoby po towydawnictwo. Poszczególne rozdziały poświęcone kolejnym gatunkom drzew pozakomentarzem autora opatrzone są obfitymi cytatami z Biblii nawiązującymi dodrzew i lasów. Zestawienie takie sprawia, że to niezwykle ciekawa pozycja nawetdla tych, którzy zadali sobie trud przeczytania Biblii nie tylko jako dziełareligijnego, ale przede wszystkim kulturowego i już co nieco wiedzą na temattła historycznego opisanego w księdze. I tak np. w ujęciu religijnym mamyprzecież ogród Eden i zakazany owoc rajskiej jabłoni. Ale faktem jest też, że wdziele losy zwykłych ludzi nierozerwalnie związane są z drzewami i lasami, od którychniejednokrotnie zależał ich byt. To źródło opału, jadła czy wreszcieschronienie. Oto jakiś cieśla wyciął odpowiednie drzewo, całą korę zdjął zniego umiejętnie i obrobiwszy ładnie sporządził sprzęt przydatny do codziennegoużytku (Mdr13,11). Autor niewątpliwie odkrywa przed czytelnikamizwykłą-niezwykłą warstwę Biblii.
Album„Niezwykłość” jest trzecią częścią serii albumów. Poprzednio nakładem LasówPaństwowych ukazały się „Piękno” i „Majestat”.
Warto zwrócić uwagę na zdjęcia w albumie (ich autorek jest ks. Pindera). Uderza z nich pewien mistycyzm, tajemnica, subtelne spojrzenie na świat przyrody.
UZ