Sekretne życie drzew

Sekretne życie drzew Peter Wohlleben Wyd. Otwarte 2016, s. 256 Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy drzewa czują? Może myślą? Albo kochają? Pamiętają, liczą i uczą się? A co, jeśli ktoś udowodni Ci, że tak?

Taką próbę podjął niemiecki leśnik z20-letnim stażem – Peter Wohlleben. Jak to robi? Po prostu tłumaczy języknaukowców, którzy od lat wiedzą to wszystko, na język przeciętnego zjadaczachleba.

I nagleokazuję się, że drzewa potrafią o wiele więcej, niż nam się wydawało. Autorpokazuje nam fascynujący, „uczłowieczony” świat drzew, które umieją ze sobąwspółpracować niczym superorganizm. Opiekują się np. swoimi „dziećmi” – chroniąmłode rośliny, w razie konieczności dostarczają substancje odżywcze tym, któresobie nie radzą czy chorują. Potrafią ostrzegać się nawzajem o zagrożeniu, np.ataku owadów, a sieć grzybów mikoryzowych wykorzystują do porozumiewania sięniczym przez Internet.

Przez to„człowieczeństwo” drzewom należy się godne życie. Także pod czujnym okiemleśników.

Dowodzoneprzez Wohllebena tezy wydają się początkowo sprzeczne z dążeniami współczesnegoleśnictwa – gospodarką surowcową opartą o szybki przyrost, stosunkowo wczesnywiek rębności itp. Pytany o to, jak może głosić ekotezy i nadal pracowaćczynnie jako leśnik, odpowiada bez wahania: – Nie widzę różnicy w zabiciudrzewa czy zwierzęcia. Ale nie jestem hipokrytą. Muszę zabić, żeby przeżyć. Alewszystko, co robię, robię rozważnie. Autor apeluje jednocześnie, bywykorzystując drewno do swoich celów, najpierw zapewnić drzewom godne życie.Daje na to gotowe recepty, poparte leśnymi doświadczeniami – promuje m.in.unikanie monokultur czy zrębów zupełnych.

Książka stała się bestsellerem –przetłumaczono ją już na kilka języków, a w planach są kolejne rynki.

UZ