
Szlakiem rekultywacji/retencji górskiej/retencji nizinnej w Lasach Państwowych Wyd. CKPŚ 2015, s. 204 Przygotowane przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych przewodniki prezentują wybrane efekty zrealizowanych w Lasach Państwowych prac z zakresu rekultywacji, retencji górskiej i nizinnej. W przypadku rekultywacji opisano projekty z 25 nadleśnictw, retencji górskiej – 26, a retencji nizinnej – 35.
Trzy przewodniki nawiązują do wydanego przezCentrum w 2014 r. przewodnika „Szlakiem naturalnych zmian”. Całość utrzymano wtej samej konwencji – zeszytowy format, zamiast tradycyjnego szycia czyklejenia – spirala ułatwiająca terenowe korzystanie z przewodników, kolorowewiniety do „nawigacji” po książkach. Tym razem jednak, ponieważ przewodnikidotyczą projektów realizowanych tylko w LP, a nie jak poprzednio także naterenach np. parków narodowych, zastosowano barwny podział na dyrekcje (innykolor winiety dla każdej RDLP).
Przewodniki obfitują w mapy, zdjęcia i schematy.Sięgnięto po sprawdzoną w pierwszym informatorze formułę umieszczeniaciekawostek, praktycznych wskazówek w osobnych ramkach. Dopełniają onesyntetyczne opisy terenów regionalnych dyrekcji i nadleśnictw.
W vademecum znalazły się też opisy miejscsąsiadujących z głównymi bohaterami, zrealizowane w LP projekty warte uwagi –zarówno pod względem historycznym (muzea, zabytki), jak i przyrodniczym(rezerwaty przyrody).
W publikacjach dotyczącychretencji znalazło się miejsce na „Hydrotechniczne abc”. Z niego dowiadujemy się, czym jestprzepławka, do czego służą progi, stopnie wodne, a jakie zadanie spełniajągroble i mnichy.
UZ