
Leśnicy w rolach głównych Jarosław Krawczyk Wyd. OKL w Gołuchowie 2015, s. 100 Jarosław Krawczyk, na co dzień rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku, tym razem przygotował dla czytelników nieco dłuższą propozycję. Dał upust swoim filmowym zainteresowaniom i zebrał filmy oraz seriale, w których reżyser powierzył główne lub drugoplanowe role postaciom leśników. Ale nie tylko aktorom! Zdarzyło się bowiem np. w przypadku serialu „Siedlisko”, że ówczesny nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk Marian Podlecki zagrał samego siebie.
Na tlefabularnych opowieści o leśnikach możemy wraz z autorem obserwować, jakewoluował obraz leśnika w oczach społeczeństwa. Niestety obraz ten nie zawszeodpowiada rzeczywistości, bywa krzywdzący i buduje stereotypy.
Docenićnależy trud, jaki autor zadał sobie, by dotrzeć do reżyserów czy aktorów. A napewno nie było to łatwe zadanie. Wytrwałość jednak pozwala nam zapoznać się zewspomnieniami Anny Dymnej („Siedlisko”), Janusza Zaorskiego („Ile jest życia”)czy Janusza Zaorskiego („Czterdziestolatek”). Wielokrotnie prosił też owspomnienie emerytowanych leśników, którzy pomagali filmowcom w ich pracy.
Opisy filmów, w których leśnicy grają pierwszeskrzypce, uzupełniają nie tylko wspomnienia twórców, ale też garść ciekawostek.Poza newsami (kto złamał nogę na planie) z planów zdjęciowych autor stara sięzwrócić uwagę na obraz leśnictwa w poszczególnych filmach. Niejednokrotniewylicza sceny pokazujące prawdziwą, codzienną pracę ludzi lasu.
Książkęuzupełniają zdjęcia kadrów omawianych filmów. Do publikacji dołączona jestpłyta CD z filmami „Obcy w lesie”, „Azyl”, „Tate” oraz dwoma odcinkami serialu„Punkt widzenia”. Warto na chwilę podzielić pasję autora i podpatrzeć leśnikóww rolach głównych…
We współczesnym kinie trudno szukać filmu z leśnikiem w roligłównej. Najczęściej są bohaterami seriali, tak jak popularny leśniczy Franek zserialu „M jak Miłość” (grany przez Piotra Nerlewskiego). Czy powstaną jeszczefilmy fabularne, w których postać leśnika wysunie się na pierwszy plan?
UZ