Lubelskie Lasy

Lubelskie Lasy Jan Kraczek, Wiesław Lipiec Wyd. RDLP w Lublinie 2014, s. 240 „Lubelskie Lasy. 70 lat Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie (1944–2014)” to podwójnie jubileuszowy album. Rocznica 70-lecia lubelskiej jednostki zbiega się w czasie z 90-leciem Lasów Państwowych. A jak to z podobnymi rocznicami bywa, nie brakuje przy ich okazji rozmaitych wydawnictw. Niewątpliwie „Lubelskie Lasy” warte są uwagi, zwłaszcza w trwającym sezonie turystycznym.

Tradycją w wydawnictwach LP staje siępomału tłumaczenie tekstów na język angielski. I w tym wypadku krótki wstęp zzarysem historii i opisem walorów dyrekcji lubelskiej przybliżono obcojęzycznymczytelnikom.

W albumie zobrazowane zostały wszystkiepory roku. Lubelskie ostępy prezentują się na fotografiach wieloznacznie –czasem senne, mgliste i szare, czasem bajecznie kolorowe, pełne życia.

Trzeba uczciwie przyznać, że część zdjęćnieszczególnie przykuwa uwagę leśnika, ale są i takie, które zatrzymują nadłuższą chwilę. Wśród nich zwłaszcza urzekająca fauna uchwycona obiektywem MarcinaLenarta. Kilka rzadkich gatunków przyciąga uwagę, jak np. kojarzona zegzotycznymi krajami modliszka czy mieniący się pięknią kolorów zimorodek.

Niestety lubelscy leśnicy niechętnie chwaląsię gospodarczymi aspektami swojej pracy. W całym albumie zaledwie kilka zdjęćpokazuje odnowienia czy szkółki leśne.

Całość wydana na kredowym papierze, wtwardej oprawie prezentuje się bardzo elegancko i na pewno może być ciekawymprezentem dla miłośnika polskiej przyrody.

Warto, by tego typu wydawnictwa przedewszystkim stanowiły zachętę dla czytelnika do wyruszenia (być może z własnymaparatem) i odkrywania (nie)zwykłych lasów. Przede wszystkim tych rodzimych.Wakacje jeszcze trwają, więc w drogę!

UZ