
Podręcznik dobrych praktyk w zakresie pozyskiwania biomasy leśnej do celów energetycznych Krzysztof Jodłowski, Michał Kalinowski IBL 2013, 60 s. Biomasa na cele energetyczne zyskuje na znaczeniu. Jednak w polskich bibliotekach próżno szukać kompendium z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi jej pozyskania. Na świecie podręczników takich nie brak – niech świadczy o tym chociażby szwedzki podręcznik recenzowany w nr. 22/2012 „Lasu Polskiego” (kolejny fragment tłumaczenia zamieszczamy też na s. 17). Dlatego niewielkie opracowanie Jodłowskiego i Kalinowskiego dostosowane do polskich realiów z pewnością ucieszy zainteresowanych tematem.
Książka jest pokłosiem projekturealizowanego w IBL „Rozwój metodyki badań i projektowania systemówpozyskiwania leśnej biomasy drzewnej do celów energetycznych”.
Poza informacjami o właściwościach biomasy(gęstości, wilgotności, podatności na zanieczyszczenia) „Podręcznik…” tosolidna porcja informacji o udostępnianiu drzewostanów do pozyskiwania biomasydla energetyki. Bogata w informacje teoretyczne, ale przede wszystkimpraktyczne – także w zakresie przygotowywania szlaków zrywkowych. Samopozyskanie biomasy opisano zarówno w zakresie pozyskania drewna okrągłego dlaenergetyki, jak i zrębków (zarówno w użytkowaniu przedrębnym, jak i rębnym).Autorzy podsuwają rozwiązania technologiczne i wskazówki efektywniejszegowykorzystania surowca. Przestrzegają też przed najczęściej popełnianymibłędami.
Autorski duet nie zapomniał o kwestiachśrodowiskowych. I tak poza zwróceniem uwagi na prawidłowe poruszanie sięmaszynami, by nie uszkadzać drzewostanów czy dróg, zwrócono uwagę m.in. naubytek substancji mineralnych.
Wyszczególnienie w punktach najważniejszychkroków i przejrzysta forma opracowania ułatwiają zapamiętanie. Schematy i rysunkiwyjaśniają dodatkowo trudniejsze zagadnienia i doskonale unaoczniają czasemniezbyt oczywiste fakty. Kolorowe zdjęcia dopełniają całości. Pozostałe plusy –poręczny format i prosty, zrozumiały język. Lektura warta uwagi m.in. leśnikówi zul.
UZ