
Miejscem spotkań specjalistów związanych z ochroną przyrody w lasach już od paru lat stał się Tleń. W tej malowniczo położonej miejscowości Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zorganizowała (9–11 września) już po raz siódmy międzynarodową konferencję naukową.
Wśród prelegentów nie zabrakło nazwisk znanych w środowisku leśnym – Andrzej Grzywacz, Wojciech Wesołyczy Ryszard Kapuściński. Spore grono wygłaszających stanowiła także kadra WSZŚoraz goście z różnych instytucji naukowych (i nie tylko).
Tematyka ochronyprzyrody, jak dane było usłyszeć na konferencji, jest dość pojemna. Nasympozjum można było bowiem wysłuchać referatów nt. kryteriów wyznaczenia drzewpomnikowych, ale i rentowności podkrzesywania sosny zwyczajnej.
Ciekawy referat wygłosiłaMaria Kuc z UR w Krakowie, przedstawiając wyniki badań nad kompetencjami kadrykierowniczej LP, przez pryzmat reprezentowania jednostki i negocjowania w jejimieniu. Zaskoczeniem dla wielu osób w nadleśnictwach będzie, że najbardziejreprezentatywnym stanowiskiem jest… sekretarz nadleśnictwa, który wyprzedzanadleśniczego i inżyniera nadzoru. Sekretarz też najlepiej negocjuje irozwiązuje konflikty. Jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie: kto najlepiejargumentuje swoje obowiązki i przy okazji komunikuje się z otoczeniem?Stażysta!
Ciekawym wnioskiemzakończył się także wykład Urszuli Nawrockiej-Grześkowiak i RadosławaGłuchowskiego, dotyczący skutków turystyki na chronionych terenachDrawieńskiego PN. Płynąca przezeń Drawa to jeden z najruchliwszych szlakówwodnych. Oznacza to spore wyzwanie związane z ochroną parku – np. kolizjaprzepisów dotyczących wycinki drzew, które mogą zagrażać kajakarzom. W parze zbezpieczeństwem człowieka nie zawsze idzie dobro przyrody.
Na temat wspominanego jużpodkrzesywania sosny mówił Krzysztof Adamowicz z UP w Poznaniu (i WSZŚjednocześnie). Autor stwierdził, że zysk, jaki LP mogłyby osiągać dzięki temuzabiegowi, wyniósłby średnio 1226,66 zł/ha. ego typu działania mogą mieć senstakże w przypadku drzew niskiej bonitacji, które jednak rokują nadzieję nazmianę klasy jakości drewna w wyniku zabiegu.
BartoszSzpojda