
Finlandia Zrzeszenia właścicieli lasów prywatnych Finlandia Projekt nowelizacji ustawy o lasach Niemcy Niebezpieczne chrząszcze Austria Nowy projekt renaturyzacji torfowisk wysokich
Finlandia
Zrzeszenia właścicieli lasów prywatnych
Fińskie zrzeszenia właścicieli lasówdziałają w oparciu o ustawę o zrzeszeniach leśnych z 1950r.,znowelizowaną w 1999roku. Zgodnie z przepisami podstawowym zdaniemzrzeszenia leśnego jest promowanie rentownej prywatnej gospodarki leśnej izrównoważonego pod względem ekonomicznym, ekologicznym i społecznymzagospodarowania i użytkowania lasów.
Fińskie zrzeszenia leśne zajmują sięwszystkimi zagadnieniami związanymi z lasem. Oferują szkolenia i doradztwo fachowe.Zajmują się planowaniem i prowadzeniem gospodarki w lasach prywatnych. Dbają oochronę interesów właścicieli lasów na forum zewnętrznym. Pomagają im w zbyciedrewna.Zrzeszenia leśne wykonują 80–90% wszystkich zadań związanych z produkcjądrewna w lasach prywatnych i ok.75% zadań związanych z planowaniemsprzedaży pozyskanego surowca. Właściciele lasów mogą również upoważnićzrzeszenia leśne do sprzedaży i realizacji dostaw drewna.Zgodnie z przepisamiustawy o zrzeszeniach leśnych, organizacje te pobierają składki od właścicielilasów. Właściciel lasu, który opłacił składkę, automatycznie staje sięczłonkiem lokalnego zrzeszenia leśnego. Składki członkowskie stanowią ok. 20%przychodów zrzeszeń. Pozostała część przychodów uzyskiwana jest ze świadczeniausług.
Obecnie w Finlandii jest 136zrzeszeńleśnych, liczących łącznie blisko 330tys. członków. Ograny zrzeszeńwyłaniane są w drodze wyborów. Członkowie rady, najwyższego organu zrzeszenialeśnego, wybierani są poprzez głosowanie korespondencyjne. Lokalne zrzeszenialeśne są skupione w ośmiu uniach, które są regionalnymi reprezentacjamiwłaścicieli lasów. Z kolei unie regionalne wchodzą w skład Centralnego ZwiązkuProducentów Rolnych i Właścicieli Lasów (MTK) – ogólnofińskiej reprezentacjirolników, właścicieli lasów i przedsiębiorców działających na obszarachwiejskich.
W Finlandii jest przeszło 920tys.prywatnych właścicieli lasów. Należy do nich 60% powierzch-ni leśnej tegokraju. Przeciętna wielkość prywatnego gospodarstwa to niecałe 30ha.Fiński właściciel lasu sprzedaje drewno przeciętnie co3–4 lata. Przeciętnyilościowy wolumen sprzedaży wynosi 400m3.
Źródło: www.mhy.fi
Finlandia
Projekt nowelizacji ustawy o lasach
W sierpniu fiński minister rolnictwa ileśnictwa, Jari Koskinen, otrzymał projekt nowelizacji ustawy o lasach,przygotowany przez zespół zadaniowy,będący szeroką reprezentacją sektoraleśnego i jego interesariuszy. Nowe przepisy mają dać właścicielom lasów dużąswobodę wyboru metod hodowli lasu. Zręby o powierzchni poniżej pół hektarabędzie można pozostawiać nieodnowione.
W przyszłości w fińskiej gospodarce leśnejmają być akceptowane także małe zręby o powierzchni do pół hektara i trzebieżgórna. Mało tego, projektowane przepisy pozwalają właścicielom lasów nawykonywanie cięć odnowieniowych niezależnie od wieku drzewostanu i grubościdrzew. Właściciel będzie musiał zapewnić odnowienie lasu jedynie na zrębach opowierzchni przekraczającej pół hektara (w roku 2010 przeciętny zrąb w fińskichlasach prywatnych miał powierzchnię 1,4 ha).Celem nowej regulacji jest promocjaodnowienia naturalnego i rozwoju drzewostanów różnowiekowych. Jednocześnieprojekt noweli wyszczególnia większą niż dotychczas liczbę siedlisk leśnychpodlegających ochronie na podstawie ustawy o lasach. Za ochronę tych siedliskwłaściciele nie będą otrzymywali rekompensat.
– Sądzę, że proponowana nowelizacja ustawyo lasach spełnia oczekiwania właścicieli lasów i odpowiada celom, jakie chcąoni osiągnąć. Znowelizowane przepisy będą motywowały właścicieli lasów do bardziejaktywnej gospodarki leśnej – mówi minister Koskinen. Fiński parlament madebatować nad nowelizacją ustawy o lasach w 2013r.
– Propozycja daje wyraz całkowicie nowemusposobowi myślenia: ustawa o lasach nie dyktuje właścicielom lasów określonychmetod hodowli lasu, lecz jedynie określa granice, których nie można przekroczyćprzy zagospodarowaniu posiadłości leśnej – zaznacza Juha Ojala, dyrektorDepartamentu Leśnictwa. Organizacja ekologiczna WWF Finlan-dia, FińskieTowarzystwo Ochrony Przyrody i Ministerstwo Środowiska zgłosiły zdania odmienneodopinii zespołowej. Liisa Rohweder, sekretarz WWF Finlandia, twierdzi, żeprojekt ma poważne wady. WWF obawia się np., że pozwolenie właścicielom lasówna większą swobodę doprowadzi do tego, że fińskie lasy staną się młodsze imniej cenne pod względem bioróżnorodności.
Właściciele lasów są zadowoleni z projektu.– Ta propozycja stanowi podstawę całkowicie nowej kultury. Właścicielom lasównależy okazać zaufanie– mówi Mikko Tiirola, przewodniczący Rady Leśnej CentralnegoZwiązku Producentów Rolnych i Właścicieli Lasów (MTK). Zdaniem Tiiroli, brakswobody wyboru metod hodowli lasu w starej ustawie o lasach sprawiał, że częśćwłaścicieli lasów w ogóle nie prowadziła gospodarki leśnej.
Tomi Salo, reprezentant Fińskiej FederacjiPrzemysłu Drzewnego, zwraca uwagę na to, że przemysł drzewny więcej płaci zastarsze i grubsze drzewa, używane do produkcji materiałów tartych, niż zacienki surowiec do produkcji masy celulozowej. Poza tym większe zręby są poprostu rentowniejsze od małych. Z tego względu Tomi Salo sądzi, że w fińskiejgospodarce leśnej nadal będą dominowały dotychczasowe praktyki hodowlane.
Źródło: www.forest.fi
Niemcy
Niebezpieczne chrząszcze
Niemieckim drzewom zagrażają dwa chrząszczez rodziny kózkowatych, pochodzące z Azji: Anoplophora glabripennis (gatunekzawleczony wraz z opakowaniami z drewna i paletami) i Anoplophora chinensis(na zdjęciu; gatunek zawleczony wraz z importowanymi materiałami roślinnymi). Obydwachrząszcze atakują w Niemczech niemal wszystkie gatunki drzew liściastych i wciągu niewielu lat doprowadzają do ich obumarcia.
W razie zasiedlenia drzew przez chrząszczekonieczna jest szybka reakcja. Drzewa trzeba ściąć, wszystkie pozostałościroślinne – niezwłocznie spalić. Przykładowo w czerwcu jednej z dzielnicBonn wszystkie zaatakowane drzewa musiały zostać ścięte, rozdrobnione namiejscu i przetransportowane w zamkniętym pojemniku do spalarni. ZdaniemStowarzyszenia Ochrony Lasu w Niemczech (SDW), dotychczas stosowane w UEśrodki zwalczania zawleczonych szkodników są niewystarczające. We Włoszechchrząszcz Anoplophora chinensis rozprzestrzenił się już na obszarze przeszło200 km2 i, jak twierdzą eksperci, wytępienie szkodnika jest już tamniemożliwe.
Źródło: www.forstpraxis.de
Austria
Nowy projekt renaturyzacji torfowiskwysokich
Latem tego roku rozpoczęła się realizacjawielkiego projektu renaturyzacji torfowisk wysokich w austriackiej krainieSalzkammergut. Z inicjatywy Austriackich Lasów Związkowych SA (ÖBf) ikraju związkowego Górna Austria badaniami i pracami renaturyzacyjnymi objętychzostało 77torfowisk wysokich.
– Torfowiska są nie tylko cennymiekosystemami ogniskami różnorodności gatunkowej, lecz Także mają dużeznaczenie jako pochłaniacze CO2. Hektar niezdegradowanego torfowiska pochłania
w ciągu roku blisko 1,5t CO2 –to mniej więcej tyle, ile przeciętnie emitowane jest w wyniku jeżdżeniasamochodem przez pełny rok – podkreśla Georg Erlacher, prezes zarządu ÖBf.Torfowiska pełnią również ważną funkcję retencyjną. Niczym nienasycona gąbkapochłaniają duże ilości wody opadowej. – Torfowiska są „naturalnymi archiwami”i świadkami przeszłości: w starych warstwach torfu zapisana jest historiaprzeobrażeń klimatu i form życia od czasu ostatniego zlodowacenia – dodajeGeorg Erlacher.
W ostatnich stuleciach wiele austriackichtorfowisk zostało odwodnionych w celu eksploatacji torfu lub pozyskania terenówpod nowe pastwiska, osiedla i drogi. W wyniku tego Austria straciła 90%biotopów wilgotnych. W krainie Salzkammergut jednak część torfowisk zachowałasię w stosunkowo dobrym stanie. – Restytucja torfowisk w krainie Salzkammergutjest naszym największym projektem renaturyzacji torfowisk wysokich – zaznaczaGeorg Erlacher. Wartość 5-letniego projektu sięga 800tys.euro.Przeszło połowę środków finansowych zapewnia land Górna Austria. Uzyskanezostało również dofinansowanie z funduszów unijnych.
Austriackie Lasy Związkowe gospodarujące waustriackich lasach państwowych, od wielu lat angażują się w ochronę torfowiskna terenie całej Austrii. Wszystkie torfowiska znajdujące się w lasachpaństwowych (474obiekty o łącznej pow. 1,7tys. ha) zostały objęteochroną już w 1993 roku.
Źródło: www.bundesforste.at
Opr. A.S.