
Serce i pazur Simona Kossak Publikator 2010, s. 208 Kto parę lat temu miał szczęście znaleźć się w zasięgu śpiewnej fali Radia Białystok, być może usłyszał charakterystyczną zapowiedź audycji: Dlaczego w trawie piszczy? Cieszący się dużą popularnością cykl przerwała w 2007 r. śmierć nieodżałowanej autorki – prof. Simony Kossak. Wydawnictwo Publikator wskrzesiło część spośród tych radiowych opowieści.
Współpraca prof. Kossak zrozgłośnią trwała od 2001 r. (po jakimś czasieaudycje retransmitowały również inne stacje lokalne). Niewiele osób z tytułaminaukowymi stać na to, aby swoją wiedzę głosić nie tylko wtajemniczonymspecjalistom na konferencjach, ale także tym wszystkim maluczkim, którzyznalazłszy się przypadkiem w takim gremium, mieliby trudności z rozumieniem ojczystej mowy. Gdy Simona Kossak tłumaczyła przyrodniczeniuanse, słuchacze takich kłopotów nie mieli. I dla niej samej nie byłoproblemem, by oprócz pracy naukowej w Instytucie Badawczym Leśnictwa z pasją objaśniać tajniki przyrody.
Książka to dziewięćhistorii skompilowanych z radiowych opowieści. Trzeba przyznać, że niełatwe zadanie przepisania wartko wygłaszanych monologów redaktorom tomu udałosię całkiem dobrze. Liczne fotografie zwierząt towarzyszą tekstom o zwierzęcychemocjach, uczuciach i zachowaniach. Etologia była największą pasją SimonyKossak, którą realizowała m.in. dzięki mieszkaniu w samotnej osadzie w PuszczyBiałowieskiej i życiu w towarzystwie zwierząt. Jak przystało na badacza,przyglądała się im nie tylko dla estetycznej satysfakcji, ale z dużą uwagą istale obecnym pytaniem: dlaczego?
Efektem osobistychobserwacji jest rozdział „Potęga rodzicielstwa”, zawierający niezwykły opiszachowania saren, które prof. Kossak hodowała niegdyś dlacelów badawczych. Inne spostrzeżenia, ale również przykłady, które w umiejętnysposób autorka radiowych gawęd potrafiła czerpać tak z naukowych lektur, jak ifilmów przyrodniczych, posłużyły do stworzenia rozdziałów o kłamstwach,uczuciach czy komunikowaniu się zwierząt, zarówno tych krajowych, jak iegzotycznych.
Przyroda jest wybitniepraktyczna i nie ma w niej nigdy rozwiązań nieopłacalnych – brzmi jedno ze zdańna początku książki, którą naprawdę opłaca się przeczytać.
RaZ