Amerykanie tłumaczą „Bazę Leśnych Ludzi”

Książka leśnika Zbigniewa Zielińskiego pt. „Baza Leśnych Ludzi” opisująca przedwojenną i wojenną działalność członków Przysposobienia Wojskowego Leśników, uznana została w USA za najlepszą książkę poświęconą II wojnie światowej, napisaną w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat.Ten sukces przyczynił się do podjęcia decyzji o przygotowaniu jej amerykańskiej wersji. Ukaże się ona niedługo w Los Angeles i będzie zatytułowana Fortress Forest – the unknown war on Poland’s forests during WW II. Powyżej publikujemy okładkę amerykańskiego wydania książki.

Polskie wydanie „Bazy Leśnych Ludzi” pojawiło się na rynku w 2005 r. nakładem wydawnictwa Rytm. Jest unikalną relacją z działań partyzantów zgrupowanych w lasach na styku trzech regionalnych dyrekcji LP: katowickiej, radomskiej i łódzkiej. Tytułową „bazą” jest leśniczówka Brzozówki wraz z okalającym ją lasem, którym zarządzał ojciec autora książki. Zbigniew Zieliński to przedwojenny harcerz, w czasie okupacji zaangażowany w konspirację. Jego relacja jest więc opisem praktycznie z „pierwszej ręki”. Książka w barwny i pasjonujący sposób prezentuje działania batalionu „Las”, dowodzonego przez leśników i w głównej mierze przez nich tworzonego.
Przez jej karty przewijają się również inne oddziały partyzanckie. Dowiadujemy się z niej, że leśnicy i ich rodziny uczestniczyli w rozpracowaniu tajnej niemieckiej broni – rakiet V2. We wspomnianej leśniczówce działała radiostacja nadająca wiadomości do Londynu i Moskwy. W jej pobliżu lądowała specjalna misja brytyjska, przybyła do okupowanej Polski, by prowadzić rozmowy z gen. Leopoldem Okulickim „Niedźwiadkiem” – Komendantem Głównym AK. Dopełnieniem opowieści autora są liczne archiwalne ilustracje, portretujące część opisywanych postaci oraz ich codzienne partyzanckie życie.
Amerykańska wersja książki ma być gotowa w połowie roku.
SoWa