
Jaki to ptak 2 płyta CD realizacja: Tomasz Ogrodowczyk Bedoń 2006 Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią Leśne Studio Filmowe ORWLP w Bedoniu wydało drugą część znakomitej płyty CD prezentującej głosy ptaków. Podobnie jak w pierwszej części płyta zawiera głosy 40 gatunków ptaków. Tym razem obok pospolitych skowronków czy sikor pojawiły się również gatunki rzadsze, np. muchołówka białoszyja, czy wręcz unikalne jak puchacz. Jednak większość prezentowanych głosów należy do ptaków, które można obserwować w całym kraju. Słuchając ponad 70 minut śpiewów i towarzyszących mu komentarzy, czytanych przez Janusza Szydłowskiego, odniosłem wrażenie, że omówienie dźwięków zostało przygotowane z jeszcze większą starannością niż w części pierwszej. Być może wynika to również z tego, że niektóre zaprezentowane gatunki posiadają bardzo szeroką gamę piosenek, głosów kontaktowych i wyrażających niepokój. Autor tekstów, znany z łamów „Lasu Polskiego” Dariusz Graszka-Petrykowski, w sposób mistrzowski dopasował komentarz do tego, co słyszymy z głośników. Jego treść w prosty, ale jednocześnie obrazowy sposób ułatwia nam poznanie ptasiego języka. W odpowiednich momentach wskazane są charakterystyczne frazy, a nawet pojedyncze dźwięki, po których można rozróżniać poszczególne gatunki. Przy omawianiu niektórych gatunków (gajówki, perkoza rdzawoszyjego, gęgawy) realizatorzy wpletli krótkie przykłady podobnych głosów wydawanych przez inne gatunki. Warto dodać, że płyta prezentuje nie tylko głosy ptaków, ale również inne dźwięki wydawane przez uderzenie dzioba o gałąź, klapanie nogami o wodę itp.
Do płyty dołączona jest niewielka książeczka z informacjami o rozpoznawaniu głosów, opisy śpiewów poszczególnych gatunków oraz informacje o miejscach ich występowania. Przy każdym gatunku znalazło się również zdjęcie opisywanego ptaka. To, że na tak małej przestrzeni znajdziemy tak wiele informacji, jest zapewne zasługą autora oraz konsultantów płyty, którymi byli Jarosław Matusiak i dr Marek Keller z Wydziału Leśnego SGGW.
Opisywane wydawnictwo z pewnością należy do najlepszych tego typu w Europie, a wśród krajowych nie ma sobie równych. Być może kolejne części będą jeszcze lepsze, choć poprawić można w nich naprawdę niewiele. Mogę jedynie zasugerować autorom większe zwrócenie uwagi na dźwięki pojawiające się w tle omawianego głosu. Informacja o tym co słychać równocześnie, szczególnie początkującym ornitologom, pomoże w pełnej edukacji. Płytę można zamawiać w ORWLP w Bedoniu oraz przez Internet: studiofilmowe@orwlp.com.pl
SoWa (w słuchawkach)