
Największym hamulcem przy zwiększaniu lesistości Polski jest brak nowych gruntów pod zalesienia (Krajowy Programu Zwiększania Lesistości, opracowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa, zakłada, że do 2050 r. lesistość Polski ma zwiększyć się do 33%, obecnie według GUS osiągnęliśmy poziom 29,6%). Lasy Państwowe rozpoczynają więc ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy, zachęcając wszystkich właścicieli terenów, na których może powstać las, aby zgłosili się do nadleśnictw z ofertą ich sprzedaży.
– Sto lat działalności LP to nie tylko duma, ale przede wszystkim zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Dzięki leśnikom lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Bezcenny – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny LP.
– Jestem usatysfakcjonowany skalą działań Lasów Państwowych prowadzonych na rzecz powiększania areału należącego do Skarbu Państwa w tak cennym strategicznie obszarze, jakim są lasy. Mam nadzieję, że w tym roku uda się nabyć jeszcze więcej gruntów, by powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rosła – mówi Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Zasady tegorocznej akcji powiększania zasobów leśnych przez LP reguluje Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 30 grudnia 2021 roku. Nadleśniczowie mają za zadanie aktywnie promować ofertę zakupów. Zarządzenie wskazuje też na źródło finansowania zakupu gruntów. Są nim własne fundusze nadleśnictwa lub w przypadku ich braku środki pochodzące z funduszu leśnego.
Ile za grunt zapłacą nadleśnictwa? Kwota jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa jest poprzedzony wyceną rzeczoznawcy majątkowego.
Red.