Z zagranicy 9/2022

Amazonia – Las deszczowy coraz bliżejpunktu krytycznego Czechy – W planach dwa nowe parki narodowe Szwecja – Wzrost wydatków na odszkodowania dla właścicieli lasów Niemcy – Stan zdrowotny lasów w 2021 roku  

Amazonia

Las deszczowy coraz bliżejpunktu krytycznego

Naukowcy ostrzegają, że las amazoński zbliża się coraz bardziej do punktu krytycznego, po którego przekroczeniu drzewa zaczną masowo zamierać. Największy na świecie las deszczowy traci zdolność regenerowania się po szkodach spowodowanych przez suszę, pożary i wylesianie. W rezultacie duże połacie lasu mogą stać się rzadko zadrzewioną sawanną, która jest znacznie mniej wydajna niż las tropikalny w pochłanianiu CO2 z atmosfery.

Analiza naukowców bazuje na danych satelitarnych obejmujących trzy dziesięciolecia. Ponad 75% lasów wykazuje już oznaki utraty rezyliencji. Ponadto drzewa potrzebują więcej czasu, aby regenerować się po suszach wywoływanych głównie zmianą klimatu, a także czynnikami antropogenicznymi, takimi jak wylesianie i wypalanie. Po przekroczeniu punktu krytycznego znaczna część lasu amazońskiego może się przekształcić w sawannę w ciągu kilkudziesięciu lat. Przy tym naukowcy zwracają uwagę na to, że została już utracona 1/5 lasów deszczowych w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

– Amazonia akumuluje wielkie ilości węgla.Cały ten zasób zostanie uwolniony do atmosfery, co w konsekwencji przyczyni się do dalszego ocieplenia i będzie miało w przyszłości wpływ na średnie wartości temperatury na świecie – mówi dr Chris Boulton z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii i dodaje, że powstrzymanie wylesiania może w pewnym stopniu przyczynić się do rozwiązania tego problemu.

Analiza danych satelitarnych została przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter, Poczdamskiego Instytutu Badań nad Oddziaływaniami Klimatu (PIK) i Politechniki Monachijskiej. Opracowanie prezentujące wyniki badań ukazało się na łamach czasopisma „Nature Climate Change”.

Źródło: www.bbc.com

Fot.: adobe.stock


Czechy

W planach dwa nowe parki narodowe

Minister rolnictwa Zdeněk Nekula i minister środowiska Anna Hubáčková pogłębiają współpracę swoich resortów w sprawach ekologicznych. Ministerstwo Rolnictwa poparło przedstawioną przez Ministerstwo Środowiska propozycję utworzenia dwóch nowych parków narodowych, a mianowicie Parku Narodowego „Křivoklátsko” i Parku Narodowego „U Zbiegu” (chodzi o obszar u zbiegu rzek Morawa i Dyja). Przedsiębiorstwo państwowe Lasy Republiki Czeskiej (LČR), którego dotyczą te plany, wyraziło gotowość współpracy i udzielenia pomocy w tworzeniu parków.

Ministrowie środowiska i rolnictwa uzgodnili, że będą się regularnie spotykać. – Nasze resorty mają wiele wspólnych tematów. Z panią minister mamy też konkretne wizje, które chcemy zrealizować. Nie będzie to możliwe bez współpracy obu resortów – podkreśla minister Zdeněk Nekula.

Źródło: www.silvarium.cz


Szwecja

Wzrost wydatków na odszkodowania dla właścicieli lasów

Agencja Leśna, nadzorująca gospodarkę leśną w Szwecji, potrzebuje znacznie większego niż dotychczas budżetu na odszkodowania dla właścicieli lasów, którzy nie uzyskali zezwolenia na pozyskanie drewna na określonych powierzchniach leśnych ze względu na ochronę przyrody. Jak wynika z dokumentacji budżetowej, którą Agencja przekazała szwedzkiemu rządowi na początku marca 2022 r., do roku 2025 budżet na odszkodowania powinien wzrosnąć do 1,4 mld koron szwedzkich. Już w 2022 r. potrzeba na ten cel dodatkowo 190 mln koron.

Na mocy stosownych regulacji prawnych właściciele lasów w Szwecji, którym Agencja nie zezwoliła na wykonanie zaplanowanych cięć, mają prawo do odszkodowania. – Jeśli nie otrzymamy dodatkowych środków, istnieje ryzyko, że będziemy musieli sięgnąć po pieniądze przeznaczone na inne cele, takie jak wyznaczanie nowych lasów urzędowo chronionych czy zarządzanie już ustanowionymi lasami chronionymi. Byłby to prawdziwy krok wstecz na drodze ochrony przyrody w lesie – ostrzega Herman Sundqvist, dyrektor generalny Agencji Leśnej.

Wszyscy zarządcy szwedzkich lasów są zobowiązani do zgłaszania cięć użytkowania rębnego i trzebieży do konsultacji z Agencją Leśną. Zgłoszenie trzeba przedłożyć co najmniej na sześć tygodni przed rozpoczęciem cięć. Należy przy tym udzielić informacji o metodzie odnowienia lasu oraz planowanych środkach ochrony przyrody i bioróżnorodności.

Agencja Leśna, podlegająca Ministerstwu Przedsiębiorczości i Innowacji, monitoruje wykonywanie ustawy o lasach na całym obszarze Szwecji, administruje funduszami subsydiów dla prywatnych właścicieli lasów, zajmuje się doradztwem fachowym i pełni funkcję urzędu statystycznego, odpowiedzialnego za trzy działy statystyki leśnictwa (produkcja, zatrudnienie oraz aspekty ekologiczne i społeczne).

Źródło: www.skogsstyrelsen.se

Fot.: adobe.stock


Niemcy

Stan zdrowotny lasów w 2021 roku

Warunki atmosferyczne w Niemczech kształtowały się w 2021 r. stosunkowo korzystnie dla tamtejszych lasów. Po czterech wcześniejszych latach suszy i wysokiej temperatury pogoda przyniosła wreszcie więcej deszczu i ochłodzenia. Odzwierciedliło się to w wynikach oceny stanu zdrowotnego lasów w Niemczech w 2021 r., którą Ministerstwo Wyżywienia i Rolnictwa w niemieckim rządzie federalnym opublikowało pod koniec marca 2022 roku. Niemniej szkody w niemieckich lasach pozostają duże.

W grupie czterech gatunków głównych, obejmującej świerk, sosnę, buk i dąb, odsetek drzew o wyraźnej defoliacji (utrata co najmniej 26% aparatu asymilacyjnego) nieznacznie w sumie zmalał. Jej stopień jest jednak nadal bardzo wysoki. Wyraźną defoliację wykazuje u naszych zachodnich sąsiadów 46% świerków (wzrost o 2% w stosunku do 2020 r.), 25% sosen (-1%), 45% buków (-10%) i 42% dębów (+4%).

Średnią defoliację obserwuje się w Niemczech u 25,7% wszystkich drzew (-0,8%). Odsetek drzew bez oznak defoliacji utrzymuje się na poziomie 21%. Wskaźnik śmiertelności drzew wynosi 1,2 (-0,5). W stosunku do średniej wieloletniej pozostaje jednak wysoki.

Prognozy na rok 2022 nie są zbyt optymistyczne. Po łagodnej i w wielu regionach suchej zimie ochrona lasu może ponownie stanąć przed wielkimi wyzwaniami. Tym bardziej że lutowe wichury pozostawiły po sobie świeże drewno poklęskowe, tworząc warunki do rozwoju korników. C

Źródło: www.forstpraxis.de

Fot.: adobe.stock

Opr. A.S.