Z zagranicy 4/2022

Litwa – Sprzedaż państwowego drewna Niemcy – Studia leśne na kierunku Wohllebena Szkocja, Wielka Brytania – Ofensywa zalesieniowa i promocja drewna Bawaria, Niemcy – Lasy państwowe firmą przyjazną rodzinie Czechy – Klęska kornika ustępuje


Litwa

Sprzedaż państwowego drewna

W listopadzie 2021 r. odbyły się w litewskim państwowym Elektronicznym Systemie Sprzedaży Drewna (EMPS) aukcje surowca drzewnego oferowanego przez litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) do sprzedaży w ramach umów obejmujących pierwsze półrocze 2022 roku. Nabywców znalazło 742 tys. m3 drewna, co stanowiło 99% oferty sprzedaży.

Uzyskana przez gospodarstwo średnia cena drewna wszystkich grup sortymentów wyniosła 64,15 euro/m3 (ok. 295 zł). To oznacza wzrost o 7% w stosunku do aukcji odnoszących się do drugiego półrocza 2021 roku. Średnia cena 1 m3 drewna wybranych głównych grup sortymentów kształtowała się następująco: drewno tartaczne 103,15 euro (ok. 474 zł); drewno opakowaniowe 81,15 euro (ok. 373 zł); papierówka 48,80 euro (ok. 224 zł); drewno na płyty 40,90 euro (ok. 188 zł); drewno opałowe 43,03 euro (ok. 198 zł).

VMU prowadzi sprzedaż drewna głównie elektronicznie za pośrednictwem systemu EMPS w ramach półrocznych aukcji ograniczonych (zdecydowana większość wolumenu sprzedaży) i bieżących aukcji otwartych. Wszystkie aukcje przeprowadzane są na platformie internetowej Litewska Giełda Energetyczna, której administratorem jest spółka akcyjna Baltpool. Jej udziałowcami są duże firmy energetyczne, kontrolowane przez państwo litewskie.

Gospodarstwo sprawuje pieczę nad blisko połową lasów Litwy, zarządzając lasami państwowymi o powierzchni ok. 1 mln ha.
Zatrudnia blisko 2,7 tys. pracowników, w tym ok. 1 tys. osób na stanowiskach robotniczych. W 2022 r. planuje pozyskanie 3,7 mln m3 drewna.

Źródło: www.baltpool.eu

Fot.: adobe.stock


Niemcy

Studia leśne na kierunku Wohllebena

Przed rokiem Peter Wohlleben i Pierre Ibisch zapowiedzieli, że doprowadzą do powstania w Niemczech nowego kierunku studiów leśnych: społeczno-ekologicznej gospodarki leśnej. Pod koniec 2021 r. stało się to faktem ku ogromnemu zaskoczeniu wielu obserwatorów. Wyższa Szkoła Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde (HNEE), renomowana niemiecka uczelnia leśna, postanowiła wzbogacić program swoich studiów o kierunek wytyczony przez Petera Wohllbena znanego niemieckiego leśnika, ekologa i autora książek.

Prof. Matthias Barth, nowy rektor HNEE, uzasadnił tę decyzję następująco: Na naszej uczelni postawiliśmy sobie za zadanie promowanie transpozycji zrównoważonego rozwoju do społeczeństwa i wyposażenie studentów w kluczowe kompetencje do kształtowania zrównoważonego rozwoju. Wymaga to ciągłego doskonalenia istniejących programów nauczania oraz impulsów w postaci nowatorskich kierunków studiów. Dlatego popieram koncepcję planowanego kierunku studiów i liczę na dalszą współpracę. Jestem przekonany, że wspólnie ze wszystkimi zaangażowanymi stronami możemy stworzyć atrakcyjną ofertę, która zaspokoi potrzeby przyszłego rynku pracy i z pożytkiem uzupełni system programów studiów zorientowanych na zrównoważony rozwój.

Nowy kierunek licencjackich studiów leśnych w Eberswalde ma wystartować w roku 2023. Będzie na nim 20 miejsc. Szczegółowy program studiów jest opracowywany pod kierunkiem prof. Ibischa. Podstawowym założeniem jest postawienie w centrum wszystkich rozważań długookresowej zdrowotności i witalności lasu jako złożonego ekosystemu ze wszystkimi jego świadczeniami, tj. wprowadzenie prymatu ekologii nad użytkowaniem lasów, nieoznaczającego jednak wykluczenia tego ostatniego.

Źródło: www.forstpraxis.de

Fot.: www.forstpraxis.de


Szkocja, Wielka Brytania

Ofensywa zalesieniowa i promocja drewna

Szkocki rząd zwiększył docelowy roczny rozmiar zalesiania do roku 2025 z 12 tys. do 18 tys. ha. Na wykonanie dodatkowych zalesień przeznaczył 150 mln funtów szterlingów. Już obecnie 80% zalesień dokonywanych w Wielkiej Brytanii przypada na Szkocję. Tam sukces zalesieniowy został w dużej mierze osiągnięty dzięki ścisłej współpracy agencji rządowych z branżą leśno-drzewną i właścicielami lasów.

Lasy odgrywają ważną rolę w szkockim programie ochrony klimatu. Pochłaniają bowiem ok. 6,2 mln ton CO2, co odpowiada blisko 10% szkockiej emisji gazów cieplarnianych brutto.

W Szkocji lasy zajmują powierzchnię 1,45 mln ha, co stanowi 19% obszaru tego kraju. Państwowa własność leśna obejmuje 640 tys. ha gruntów,w tym 470 tys. ha lasów. Sprawy szkockiego leśnictwa znajdują się w gestii dwóch agencji rządowych. Państwową własnością leśną zarządza agencja o nazwie Leśnictwo i Grunty Szkocji. Druga agencja rządowa, nosząca nazwę Leśnictwo Szkockie, zajmuje się kształtowaniem polityki leśnej, nadzorowaniem gospodarki leśnej, doradztwem fachowym i administrowaniem subwencjami dla lasów
prywatnych.

Źródło: www.forestry.gov.scot


Bawaria, Niemcy

Lasy państwowe firmą przyjazną rodzinie

Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) otrzymały we wrześniu 2021 r. nowy, ważny przez trzy lata certyfikat przyjazności rodzinie „Zawód i Rodzina”. – Godzenie pracy z rodziną jest kluczowym elementem naszej atrakcyjności jako pracodawcy. Naszym celem nie jest tylko zatrzymanie w firmie dobrych pracowników i pozyskanie do niej nowych. Przyjazność dla rodziny jest bowiem także istotną częścią naszej nowoczesnej kultury korporacyjnej – mówi Reinhardt Neft, prezes zarządu BaySF odpowiedzialny za politykę kadrową.

Od trzech lat w BaySF nieprzerwanie rośnie udział wolumenu pracy w niepełnym wymiarze czasu w całkowitym wolumenie pracy. W 2021 r. odsetek ten osiągnął re-kordowy poziom 23,4%. – Oferujemy niezwykle elastyczny system, który jest ściśle dostosowany do potrzeb naszych pracowników i ich sytuacji życiowej – podkreśla Christoph Baudisch, szef kadr w BaySF. Tygodniowy wymiar czasu pracy może wynosić od 4 do 39 godzin.

BaySF są największym niemieckim państwowym gospodarstwem leśnym. Sprawują pieczę nad lasami o powierzchni 760 tys. ha. W roku gospodarczym 2020 pozyskały 5,12 mln m3 drewna przy przyroście rocznym 6,1 mln m3.

Źródło: www.forstpraxis.de


Czechy

Klęska kornika ustępuje

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami czeskich władz pozyskanie drewna kornikowego w 2021 r. było o 40% mniejsze niż w roku wcześniejszym. Obecnie państwo negocjuje z przedstawicielami właścicieli lasów nowe warunki subsydiowania leśnictwa. Jedną z propozycji jest płatność obszarowa, podobna do tej, jaką rolnicy otrzymują z funduszów unijnych.

W 2020 r. pozyskano w Czechach 35,75 mln m3 drewna, w 2021 r. – od 28 do 30 mln m3, w tym 17–20 mln m3 drewna kornikowego. W 2021 r. państwo czeskie wypłaciło właścicielom i zarządcom lasów 3,6 mld koron subwencji kompensujących spadek cen drewna. Łącznie z wcześniejszymi subwencjami daje to ok. 13 mld koron. C

Źródło: www.silvarium.cz

Opr. A.S.