
Szwecja – Sveaskog obniżył etat cięć Brazylia – Najszybsze tempo deforestacji od sześciu lat Szwecja – Sztuczna inteligencja w optymalizacji użytkowania lasu Łotwa – Edukacja leśna w roku szkolnym 2021/22
Szwecja
Sveaskog obniżył etat cięć
Szwedzkie państwowe gospodarstwo leśne Sveaskog, pod którego zarządem znajduje się 14% powierzchni leśnej Szwecji, postanowiło obniżyć w ciągu najbliższych pięciu lat etat cięć w swoich lasach. Do tej pory był on ustalony na poziomie 6,3 mln m3. Nowy etat zakłada pozyskiwanie rocznie 3,8 mln m3 drewna w cięciach rębnych i 1,3 mln m3 w cięciach przedrębnych. To oznacza obniżenie rozmiaru wszystkich cięć o 1,2 mln m3.
Na podjęcie decyzji o zmniejszeniu rozmiaru planowego rocznego pozyskania drewna wpłynęły takie czynniki, jak: zwiększenie powierzchni nieużytkowanych lasów górskich, przyjęcie przez szwedzki parlament nowego programu sprzedaży państwowych gruntów leśnych, podwyższenie wymagań ochrony przyrody w lasach gospodarczych, optymalizacja użytkowania lasu pod względem ekonomicznym (wydłużenie kolei rębu w określonych przypadkach) i uwzględnienie w większym stopniu w gospodarce leśnej potrzeb chowu reniferów w północnej Szwecji.
Obniżenie etatu będzie miało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla Sveaskogu oraz jego klientów i partnerów. – Jesteśmy tego oczywiście świadomi i rozważamy różne możliwości ograniczenia negatywnych konsekwencji. Obserwujemy duży przyrost zasobów leśnych, toteż widzimy możliwość zwiększenia rozmiaru pozyskania w przyszłości – mówi Erik Brandsma (na zdjęciu), prezes i zarazem dyrektor generalny Sveaskogu.
Źródło: www.sveaskog.se
Fot. www.sveaskog.se
Brazylia
Najszybsze tempo deforestacji od sześciu lat
Jak informuje brazylijski Krajowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE), wylesianie regionu amazońskich lasów deszczowych w Brazylii osiągnęło największy wskaźnik od sześciu lat. W okresie od stycznia do czerwca 2022 r. deforestacja dotknęła obszar leśny o pow. 3988 km2. W analogicznym okresie roku wcześniejszego utraconych zostało 3088 km2 lasów deszczowych. Zwiększone wylesianie pociąga za sobą wzrost liczby pożarów.
Ekolodzy obwiniają za rosnący poziom deforestacji prawicowego prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, który złagodził przepisy dotyczące ochrony środowiska. Amazońskie lasy deszczowe, największe na świecie zbiorowiska leśne tego typu, odgrywają niezwykle ważną rolę w obiegu tlenu i dwutlenku węgla na Ziemi, pochłaniając ogromne ilości gazów cieplarnianych z atmosfery. Niestety stan tych lasów się pogarsza. Naukowcy alarmują, że ponad 75% amazońskich lasów wykazuje już oznaki utraty rezyliencji. Ponadto drzewa potrzebują więcej czasu, aby regenerować się po suszach wywoływanych głównie zmianą klimatu, a także czynnikami antropogenicznymi, takim jak wylesianie i wypalanie.
Źródło: www.bbc.com
Fot. www.stock.adobe.com
Szwecja
Sztuczna inteligencja w optymalizacji użytkowania lasu
Szwedzkie państwowe gospodarstwo leśne Sveaskog, które zarządza przeszło 3 mln ha lasów produktywnych, uruchomiło wspólnie z firmą informatyczną ForestX, specjalizującą się w cyfryzacji branży leśnej, system KingPin – nowe narzędzie zaprzęgające technologię sztucznej inteligencji (AI) do długo-falowej optymalizacji użytkowania lasu. System KingPin pomaga Sveaskogowi wykorzystywać surowiec leśny w jak najbardziej zrównoważony i ekonomicznie efektywny sposób oraz dostarczać klientom optymalne produkty. Projekt był długo przygotowywany. Swój wkład – w postaci najnowszej wiedzy w zakresie sztucznej inteligencji – wniosła do rozwoju systemu KingPin także firma Tenfifty.
– Mózg ludzki ma swoje ograniczenia. Czasami trudno jest określić, czy nasze kalkulacje rzeczywiście prowadzą do jak najlepszych rozwiązań z punktu widzenia klienta,rentowności i zrównoważonego rozwoju. System KingPin szybko zapewnia bezpieczne rozwiązania. Technologia otwiera nowe, przyszłościowe możliwości kształtowania produkcji leśnej i planowania logistycznego. Do tej pory była to rzemieślnicza łamigłówka – mówi Mattias Forsberg, kierownik produkcji w południowym obszarze rynkowym Sveaskogu.
Źródło: www.sveaskog.se
Fot. www.sveaskog.se
Łotwa
Edukacja leśna w roku szkolnym 2021/22
Łotysze podsumowali rok szkolny 2021/22. W zajęciach edukacji leśnej, jakie zorganizowały Łotewskie Lasy Państwowe (LVM) we współpracy z Państwowym Centrum Treści Edukacyjnych oraz innymi instytucjami i organizacjami uczestniczyło ponad 20 tys. przedszkolaków, uczniów i osób dorosłych. LVM oferują kompleksowy system programów edukacji leśnej od 2005 roku.
Największą frekwencję miały programy edukacji o profilu ekologicznym dla przedszkoli i szkół podstawowych. 7104 przedszkolaków i ich 208 nauczycieli z całej Łotwy wzięło udział w zajęciach poświęconych przede wszystkim dbaniu o niezaśmiecanie środowiska. Program dla przedszkolaków jest realizowany przy wsparciu finansowym Łotewskiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach projektu „Nie zaśmiecaj lasu”.
W zajęciach dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej uczestniczyło 4075 uczniów i przeszło 200 nauczycieli (255 klas i kół zainteresowań). Edukacja leśna w tej grupie wiekowej koncentruje się na poznawaniu lasu i obcowaniu z przyrodą leśną.
5614 uczniów (304 grupy) i 436 nauczycieli starszych klas szkoły podstawowej wzięło udział w wyprawach leśnych. Tradycyjny konkurs edukacyjno-sportowy „Igrzyska Leśne” został w roku szkolnym 2021/22 zorganizowany wspólnie z Łotewskim Komitetem Olimpijskim. Nowością w programie edukacyjnym dla starszych klas szkoły podstawowej była cyfrowa gra badawcza „Leśniczy”. Zagrało w nią 3 tys. uczniów.
LVM organizują dla nauczycieli zaangażowanych w edukację leśną kursy pogłębiające ich wiedzę o lesie i gospodarce leśnej. W jesiennych i wiosennych kursach w roku szkolnym 2021/22 wzięło udział ponad 200 nauczycieli ze wszystkich zakątków Łotwy. Najaktywniejsi nauczyciele zostali zaproszeni na trzydniowy obóz doskonalenia zawodowego w zakresie edukacji ekologicznej.
Źródło: www.lvm.lv
Opr. A.S.