
Niemcy – Wczesne wykrywanie stresu suszy z kosmosu Szwecja – Lasy państwowe zwycięzcą leśnego rankingu zrównoważonych marek Czechy – Skokowa poprawa wyników lasów państwowych Niemcy – Badania nad modelami płatności ekosystemowych
Niemcy
Wczesne wykrywanie stresu suszy z kosmosu
Zmiana klimatu pociąga za sobą nasilenie występowania stresu suszy u drzew leśnych. Zespół naukowców leśników z Politechniki Monachijskiej zbadał możliwości wykorzystania obrazów satelitarnych do wczesnego wykrywania tego szkodliwego zjawiska.
Celem monachijskiego projektu – ForDroughtDet – było opracowanie metod analizy obrazów satelitarnych i zdjęć lotniczych, pozwalających na automatyczne wykrywanie stresu suszy u drzew na każdym obszarze leśnym. Dotychczasowe metody ograniczały się do analiz spektralnych, które pozwalają na określenie jedynie uszkodzeń nieodwracalnych i daleko zaawansowanych. Natomiast projekt monachijski był zorientowany na wczesne wykrywanie stresu suszy. Identyfikowanie zawczasu drzewostanów nim zagrożonych może bowiem ułatwić przebudowę lasów w kierunku zbiorowisk leśnych o niezbędnej rezyliencji klimatycznej.
Zespół badaczy z Monachium stworzył różne bazy danych, które mogą służyć jako podstawa do automatycznego wykrywania stanu gatunków drzew. Bazę danych spektralnych skalibrowano w oparciu o wyniki pomiarów w terenie. Stworzono bazę danych fenologicznych, która uwzględnia zmiany sezonowe u takich gatunków drzew, jak: świerk, buk, sosna, modrzew, dąb, jawor i osika. W bazie danych anizotropicznych zgromadzono modelowane rozkłady odbiciowe świerka i buka w czasie stresu suszy, występujące w przeciągu dnia i roku i odniesione do danych charakteryzujących drzewa kontrolne.
Realizacja techniczna projektu ForDrought-Det okazała się niezwykle skomplikowana. Pojawiły się trudności. Wysunięta na początku hipoteza dotycząca związku między stresem suszy a określonym ustawieniem liści nie została ani udowodniona, ani obalona. W związku z tym potrzebne są dalsze
badania w tym zakresie.
Źródło: www.forstpraxis.de
Obiecujący projekt wykrywania problemów drzew spowodowanych suszą wciąż wymaga badań, choćby w zakresie potwierdzenia tezy o określonym ustawieniu liści drzew spowodowanych stresem wodnym
Fot. adobe.stock
Szwecja
Lasy państwowe zwycięzcą leśnego rankingu zrównoważonych marek
Szwedzkie państwowe gospodarstwo leśne Sveaskog zwyciężyło w kategorii właściciele lasów w rankingu najbardziej zrównoważonych marek w 2022 roku.
– Cieszymy się, że osiągnęliśmy postęp w aspekcie zrównoważonego rozwoju naszej marki. To pokazuje, że nasza praca ukierunkowana na długofalowo zrównoważoną gospodarkę leśną, została zauważona i doceniona przez otoczenie. Jestem z tego powodu nie tylko szczęśliwy, lecz równy dumny – przyznaje Erik Brandsma, dyrektor generalny Sveaskogu.
Ranking zrównoważonych marek to wynik największych w Europie niezależnych badań marek pod kątem zrównoważonego rozwoju. Badania są wykonywane corocznie od 2011 roku. Ostatnio, w okresie od grudnia 2021 do lutego 2022 r., przeprowadzono wywiady w reprezentatywnej dla Szwecji grupie 24,3 tys. obywateli w wieku 16–75 lat. W sumie oceniono 409 marek w 35 różnych kategoriach. Podstawą oceny było postrzeganie marki pod względem osiągania przez nią 17 światowych celów zrównoważonego rozwoju.
Źródło: www.sveaskog.se
Na ogólnej liście rankingowej, obejmującej wszystkie kategorie, Sveaskog awansował o 33 pozycje – ze 120. miejsca w 2021 r. na pozycję 87. Niepodzielnie króluje IKEA
Fot.: www.sb-index.com (2)
Czechy
Skokowa poprawa wyników lasów państwowych
Według wstępnych, nieaudytowanych danych zysk brutto wygospodarowany przez Lasy Republiki Czeskiej (LČR), które zarządzają czeskimi lasami państwowymi, sięgnął w 2021 r. 3,3 mld koron czeskich (ok. 609 mln zł), podczas gdy w roku 2020 wyniósł 188 mln koron. Skokowe zwiększenie się zysku było przede wszystkim efektem wzrostu cen drewna. Poza tym LČR otrzymały od państwa znaczne subwencje na odnowienie lasu na powierzchniach zniszczonych wskutek klęski kornika.
Dzięki zwyżce cen drewna przychody LČR wzrosły o 2/3: z 8,77 mld koron w 2020 r. do 14,6 mld koron w 2021 r., i to mimo że pozyskanie drewna w lasach państwowych zmalało w ub. roku o 20% w następstwie wygasania klęski kornika. W 2020 r. LČR pozyskały 14,4 mln m3 drewna, a w 2021 r. – 11,4 mln m3.
W 2021 r. pozyskanie samego drewna kornikowego w LČR spadło o 42% i obniżyło się do poziomu 5,54 mln m3. Oprócz intensywnych cięć sanitarnych i innych środków ochronnych do zmniejszenia rozmiaru klęski kornika, największej w historii Czech, przyczyniła się również pogoda. W 2021 r. wiosna była chłodniejsza, pierwsza rójka kornika opóźniła się i szkodnikowi udało się wydać maksymalnie dwa pokolenia.
LČR sprawują zarząd nad blisko 1,2 mln halasów, czyli nad 1/6 powierzchni Czech i mniej więcej połową wszystkich czeskich lasów. Mają w swojej pieczy także prawie 39 tys. km wód płynących, czyli mniej więcej 1/3 długości takich wód w Czechach. Zatrudniają ok. 3,5 tys. osób, w tym 2,5 tys. pracowników na stanowiskach nierobotniczych.
Źródło: www.silvarium.cz
Niemcy
Badania nad modelami płatności ekosystemowych
Instytut Ekonomiki Leśnej i Urządzania Lasu Politechniki Drezdeńskiej we współpracy z reprezentacjami praktyki leśnej, nauki, ochrony przyrody, turystyki i gospodarki pracuje nad stworzeniem naukowych podstaw metodyki i modelów honorowania świadczeń ekosystemowych lasu. Finansowe i techniczne wsparcie projektu, który realizowany jest w odniesieniu do określonych powierzchni leśnych w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, zapewnia Niemiecka Federalna Fundacja na rzecz Środowiska (DBU). Budżet przedsięwzięcia sięga 570 tys. euro.
Szczególną uwagę realizatorzy projektu zwracają na określenie zapotrzebowania na świadczenia ekosystemowe. – W tym celu bada się preferencje użytkowników lasu – mówi prof. Andreas Bitter z Politechniki Drezdeńskiej. Oprócz przeprowadzania rozszerzonej analizy danych inwentaryzacyjnych, która nie ogranicza się do sfery produkcji drewna, wyznacza się tzw. powierzchnie wskaźnikowe, specyficzne dla charakterystycznych typów rozwoju lasu. Te powierzchnie badawcze służą do testowania możliwości poprawy jakości poszczególnych świadczeń ekosystemowych. – Przy tym można określić również koszty stosowania niezbędnych do tego środków – dopowiada profesor. Koncepcja urynkowienia świadczeń ekosystemowych zostanie opracowana przy współudziale głównych grup beneficjentów tych świadczeń. W realizację projektu włączone są państwowe, samorządowe i prywatne gospodarstwa leśne położone w jednym z regionów Meklemburgii-Pomorza Przedniego. C
Źródło: www.forstpraxis.de
Prof. Andreas Bitter z Politechniki Drezdeńskiej wraz z zespołem pracuje nad stworzeniem naukowych podstaw metodyki i modelów honorowania świadczeń ekosystemowych lasu
Fot.: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.