Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach

6 czerwca 2022 09:59 2022 Wersja do druku

Książki Jacka Karczewskiego zawsze urzekają prostotą stylu, gawędziarską formą i lekkością przekazu. O jednej z nich, „Nocy sów. Opowieściach z lasu”, pisaliśmy już na łamach „Lasu Polskiego” (nr 3/2022). Teraz czas na kolejną lekturę, za którą niewątpliwie stoi niezwykle szeroka wiedza, ogromna pasja i niepodważalna miłość do ptaków.


„Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach” wbrew pozorom nie jest książką tylko o gęsiach – wręcz przeciwnie. To przepięknie wydany zbiór opowieści o różnych gatunkach ptaków – m.in. wróblach, maskonurach, łabędziach, czaplach i wielu innych. Każdy z przedstawicieli staje się bohaterem osobnej historii, w której nie brakuje szczegółów dotyczących upierzenia, długości życia, upodobań, sposobu odżywiania i informacji o miejscach ich występowania. Może być to pomocne dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z obserwowaniem ptaków, ale nie tylko, gdyż autor nie ograniczył się wyłącznie do rodzimych gatunków. Mogłoby się jednak wydawać, że tak szczegółowy dobór informacji zbliży tę książkę do encyklopedycznego, nieco nużącego ujęcia, ale nic bardziej mylnego. Dla Jacka Karczewskiego każdy ptak jest skrzydlatym cudem natury i tak też o nim opowiada – jak o najlepszym przyjacielu, z niegasnącym entuzjazem i nieukrywaną fascynacją. Dzięki takiemu podejściu nawet obserwacja wróbla zamienia się w niesamowitą przygodę.

Niewątpliwym atutem tej książki jest też jej estetyczne wydanie. Poręczny format sprawia, że można zabrać ją ze sobą wszędzie, a barwne zdjęcia przedstawiające różne gatunki ptaków w ich naturalnym środowisku są niezwykle cennym uzupełnieniem.

Dzięki lekturze czytelnik udaje się w podróż po ulubionych zakątkach ptaków, znajdujących się nie tylko w Polsce, ale także w innych częściach świata. Nie jest to ciągła, nieprzerwana historia, lecz opowiastki, w trakcie których autor nie szczędzi anegdotek i nie stroni od dygresji. Według mnie jest to ożywiające, choć dla niektórych taka fragmentaryczność może być męcząca. Jednak, czy wiecie, które pióra były niegdyś droższe od złota albo dlaczego mewy są uznawane za czarne charaktery wśród ptaków? Takie ciekawostki można właśnie odnaleźć w tej książce, co czyni ją jeszcze bardziej ciekawą.

Autor popularyzuje wiedzę o ptakach, nie omijając przy tym tematów trudnych i mniej przyjemnych. Zwraca uwagę, jak dużo złego wyrządziliśmy naturze i naszym skrzydlatym braciom, choć mamy z nimi tyle wspólnego. Porusza też tematy dotyczące kłusownictwa, polowań, a także ginących gatunków. Czyni to w sposób bardzo przystępny – nie podręcznikowo, ale bardzo kompetentnie. A taki przekaz sprawia, że czytelnik jeszcze bardziej rozumie potrzebę skupienia się na skutecznej ochronie ptaków i krajobrazu.

„Jej wysokość gęś” to pozycja nie tylko dla miłośników przyrody zaciekawionych życiem ptaków, ale także dla wszystkich, których fascynacja skrzydlatymi bohaterami dopiero dopadnie, a po lekturze tej książki jest ona gwarantowana!

PK

Zaciekawieni? Książka będzie do zdobycia w naszej krzyżówce (nr 10/2022).