Dobre z lasu - Pierwszy sklep otwarty

13 lutego 2018 15:26 2018 Wersja do druku

8 grudnia przy siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie (przy ul. Grójeckiej 127) otwarto pierwszy sklep „Dobre z lasu”. To element projektu rozwojowego LP „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma on wypromować korzystanie ze zdrowych produktów z naszych lasów w codziennej diecie Polaków, a także inicjować powstawanie nowych miejsc pracy w lokalnych przedsiębiorstwach trudniących się produkcją zdrowej żywności.

Ma się też przyczynić do odtworzenia infrastruktury służącej do skupu, składowania, krótkoterminowego przechowywania i sprzedaży bezpośredniej dziczyzny (więcej na s. 15). Kierownikiem projektu jest Kazimierz Szabla, były dyrektor RDLP w Katowicach.


Sklep miał być otwarty już w lipcu, jednak prace nad skompletowaniem dostawców dziczyzny, miodów, ziół, syropów i innych produktów rodem z rodzimych lasów oraz przygotowaniem wizualnej strony przedsięwzięcia (spójnych logotypów itp.) nieco się przeciągnęły. Jednak „pierwsze koty za płoty” i mieszkańcy stolicy już mogą się raczyć kiełbasą z jelenia czy combrem z sarny. Dostawcami dziczyzny są m.in.: Provincja, Las Huberta, Leśniczówka i Zakład Skupu i Przetwórstwa „Myśliwiec” (przykładowe ceny dziczyzny w sklepie przy DGLP: krakowska sucha z jelenia – 78 zł/kg, szynka wędzona z jelenia – 48 zł/kg, comber wędzony z jelenia – 82 zł/kg, karkówka z jelenia mrożona – 37 zł/kg, udziec bk. z sarny mrożony – 68 zł/kg).

Wstęgę symbolizującą uroczyste otwarcie sklepu z darami lasów przecięli wiceminister środowiska Sławomir Mazurek i dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski (na fot.), którzy byli też pierwszymi klientami sklepu. –Cieszę, że LP kierują się zasadą zrównoważonego rozwoju i promują żywność pochodzenia naturalnego, w szczególności pochodzącą z polskich lasów, które są naszym dobrem narodowym – podkreślał minister Mazurek, który kupił m.in. kawę z żołędzi i suszone grzyby, jakich mimo urodzaju nie miał czasu w tym roku nazbierać. Minister przybył na zakupy z własną torbą wielokrotnego użytku, lansując w ten sposób pomysł resortu na eliminowanie foliowych opakowań. Zachwalał inicjatywę sklepu, podkreślając, że oferowane produkty mają prosty skład bez GMO.

Sklepy nie będą nastawione na wielki zysk, a przede wszystkim na efekt promocyjny. Chcemy wytworzyć modę na spożywanie surowców, które są najzdrowsze, a nawet posiadają element leczniczy. W odniesieniu do warszawskiej lokalizacji: może mogłaby ona być lepsza, ale gdy miejsce dobrze zareklamujemy, na pewno odniesie sukces – mówił dyrektor Tomaszewski.

Rzeczywiście umiejscowienie sklepu budzi pewne obawy, czy klienci do niego trafią. Lokal jest położony nieco na uboczu, a wejścia nie widać z głównej arterii – ul. Grójeckiej. Trwają ustalenia m.in. ze wspólnotą mieszkaniową, z którą graniczy budynek DGLP, w sprawie umieszczenia szyldu i reklamy sklepu. Na razie wieści o sklepie roznoszą się wśród warszawiaków pocztą pantoflową.

Duży wybór miodów i pożytków pszczelich to nie przypadek. Sklepy LP mają promować rodzime pszczelarstwo, w tym m.in. tworzenie pasiek przez pracowników LP (projekt ma wspierać ich zakładanie). – Cieszę się, że pomysłodawcy projektu położyli duży nacisk na problematykę ochrony pszczół oraz zwiększenie udziału roślin miododajnych w lasach – podkreślał wiceminister Mazurek.

Wnętrze sklepu zaprojektował artysta plastyk Krzysztof Grzondziela przy współudziale architekta Kamila Grzondziela. Panowie stworzyli nowoczesny design w stylu eko (z elementami drewnianymi). Sklep ma być otwarty od 9.00 do 19.00, choć Lasy zapowiadają dostosowanie w przyszłości godzin otwarcia do zapotrzebowania.

Dyrektor LP Konrad Tomaszewski zapowiada otwarcie nawet kilkunastu sklepów „Dobre z lasu”. Najszybciej powstaną placówki w Katowicach, Olsztynie i Radomiu.

Już kilka dni po otwarciu sklepu widać, że okazał się sukcesem. – Zainteresowanie nieco nas zaskoczyło. Ludzie w przedświątecznej gorączce chętnie zaopatrują się w dary lasu – mówi dyrektor Tomaszewski. 

UZ

Więcej zdjęć z otwarcia sklepu na naszym profilu facebook.