Ochrona przyrody – Wały jak ser szwajcarski

Kontrola wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły w pow. płockim ujawniła w nich aż 80 miejsc, w których bobry uszkodziły umocnienia. Aż 40 wykopów znajduje się w gminie Słupno. Inspekcję, 8 i 9 marca, przeprowadziły służby samorządowe, strażacy i Nadzór Wodny, szukając uszkodzeń spowodowanych przez krę lodową, którą rzeka miejscami wypychała na brzeg podczas lutowego wezbrania. Tych jednak nie stwierdzono. Odkryto natomiast szkody dokonane przez gryzonie. Jest to poważny problem, ponieważ dziury w wałach przeciwpowodziowych stwarzają zagrożenie dla stabilności ich konstrukcji, zwłaszcza podczas wezbrań Wisły.


Większość nor została już załatana, ale część pojawiła się niedawno i wymaga jeszcze zabezpieczenia. Naprawą uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych mają zająć się Wody Polskie po dodatkowej inspekcji Nadzoru Wodnego, który sprawdzi także położone niżej części tych obiektów, gdy pozwoli na to poziom wody w Wiśle.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację starosta płocki, Mariusz Bieniek, zwrócił się do ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, o podjęcie szybkich działań zabezpieczających powiat przed powodzią. Wśród sześciu wniosków, zgłoszonych w ramach Programu „Stop Powodzi”, znalazły się m.in. prośby o zabezpieczenie wałów przeciwpowodziowych poprzez montaż siatek oraz o opracowanie programu regulacji populacji bobrów w dolinie Wisły.

Red.