Następna generacja sprzętu wspinaczkowego: nowość od marki Husqvarna – wciągarka arborystyczna

Fot. Monika Wysokowicz

Marka Husqvarna dla większości z nas od zawsze, a dokładnie już od 335 lat, wprowadza na rynek nowe rozwiązania technologiczne, które poprawiają komfort pracy, przyspieszają ją oraz wpływają pozytywnie na nasze bezpieczeństwo. W tym roku Husqvarna przedstawia wciągarkę dla arborystów.

Wiedza zdobyta podczas projektowania i testowania wielu różnych produktów oraz urządzeń (m.in. motocykli, pieców, maszyn do szycia czy broni) jest bezsprzecznym atutem firmy Husqvarna przy konstruowaniu nowych oraz przy usprawnianiu istniejących rozwiązań.

Myśl technologiczna procentuje

Od samego początku firma Husqvarna, obecnie wchodząca w skład Husqvarna Group, wytwarza szeroką gamę wysokiej jakości produktów. Doskonałe umiejętności inżynierskie oraz niegasnąca pasja do produktów z najwyższej półki, doprowadziły do powstania innowacyjnych rozwiązań, które pomogły firmie skoncentrować się na profesjonalnych produktach przeznaczonych do użytku na zewnątrz. Nie inaczej jest w przypadku wyposażenia dla arborystów i specjalistów od pielęgnacji drzew.

Szeroka gama wyposażenia dla arborystów

Husqvarna oferuje profesjonalne artykuły arborystyczne (więcej informacji po zeskanowaniu kodu QR odsyłającego na stronę: www.husqvarna.com/pl/rozwiazania-dla-profesjonalistow/artukuly-arborystyczne/) i sprzęt do wspinania się po drzewach. Wielu arborystów korzysta i docenia uprząż wspinaczkową Husqvarny do pracy w podparciu, która jest jednym z najlepszych patentów na świecie. Przemyślane i przetestowane produkty ułatwiają wykonywanie poszczególnych czynności w koronach drzew, przez co przynoszą większe zyski oraz są coraz bardziej bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.

Gratka dla arborystów

Husqvarna wprowadza na rynek kolejne urządzenie zasilane bateryjnie. Tym razem jest to wciągarka do wjeżdżania i zjeżdżania z drzew dla arborystów. Wciągarka arborystyczna Skylotec Actsafe ICX, bo o niej mowa, jest wykorzystywana i testowana od kilku miesięcy podczas prac na wysokościach przez arborystę, tree workera, Damiana Gacka. Arborysta aktywnie od 23 lat zajmuje się pielęgnacją drzew i wycinką drzew trudnych z wykorzystaniem technik linowych. W listopadzie br. towarzyszyliśmy mu podczas wykonywania prac na kilku ok. 80-letnich topolach kanadyjskich w warszawskim parku Arkadia, gdzie pracował z zespołem pod Zarządem Zieleni Miejskiej m.st. Warszawy. – Wciągarka Skylotec to efekt współpracy firmy Husqvarna z firmą Skylotec Nordic AB, która od lat jest producentem narzędzi arborystycznych – mówi Gacek, ambasador marki Husqvarna, i rozwija: – Wciągarkę przetestowałem podczas pielęgnacji drzew na Zamku Książ, w kilku punktach na Dolnym Śląsku i teraz w Warszawie. Jestem zachwycony tą wciągarką, zdecydowanie przyspiesza ona działania w koronach drzew. Śmiało mogę powiedzieć, że czekałem na nią całe moje „arbożycie” – stwierdza z uśmiechem. Udźwig wciągarki to aż 185 kg i pozwala ona na podnoszenie zarówno użytkownika, jak i jego sprzętu. Do wciągarki dołączony jest pilot z Bluetooth, który umożliwia ekipie naziemnej przesyłanie dodatkowych narzędzi, co oszczędza czas i eliminuje potencjalne dodatkowe zmęczenie – dodaje.

Płynna i szybka praca

Rozpoczęcie pracy jest niezwykle proste, gdyż wystarczy zamocować linę do urządzenia i cieszyć się szybszą oraz łatwiejszą wspinaczką. – Fakt, że wciągarka utrzyma wagę niemal 200 kg, czyli dwie osoby, jest też atutem, który zapewne będzie wykorzystywany podczas akcji ratowniczych, gdy operator ulegnie wypadkowi lub zasłabnie podczas pracy na wysokości – rozwija temat Gacek. Dzięki urządzeniu Skylotec Actsafe ICX zasilanemu systemem baterii Husqvarna BLi-X 36V arboryści mogą bez wysiłku wspinać się na drzewa, aby szybko i łatwo dotrzeć do miejsca pracy w koronie. Dwukierunkowa regulacja prędkości jest wyjątkowo płynna i przebiega przy pomocy widocznej z boku manetki. Prędkość, z jaką operuje wciągarka, to 24 m/min przy pełnej baterii. Wraz ze spadkiem poziomu naładowania baterii obniża się prędkość przesuwu. Po zatrzymaniu urządzenie nie wymaga blokowania i pozostaje cały czas w gotowości do dalszej pracy. – W tego typu urządzeniach zwykle dokupuje się baterię lub wykorzystuje posiadane już ogniwa z innych urządzeń. Osobiście stosuję do wciągarki baterię BLi-200X i sprawdza się ona doskonale. Wciągarka na baterii bez doładowania wytrzymuje 1214 przejazdów góradół na wysokość aż 30 m – informuje Gacek. – Rekomendowaną linę wspinaczkową należy zakupić oddzielnie, a jest to model Climbing Rope Ascend 11.0 mm, długości 60 m. To w pełni statyczna lina, wykorzystywana przez nas w dostępie do koron drzewa – uzupełnia tree worker.

Ochrona środowiska i ergonomia

Wciągarka jest w 100% bezemisyjna, cicha i pozwala na ergonomiczną pracę. Pilot do wciągarki jest lekki, poręczny i idealnie mieści się w kieszeni, ma praktyczne oczko umożliwiające dopięcie go do uprzęży lub do każdego innego miejsca wygodnego dla użytkownika. Pilot jest ładowany poprzez kabel z końcówką typu USB C, przewód dołączony jest do zestawu. Urządzenie jest kompaktowe, o wymiarach: 24 × 24 × 23 cm, a jego waga z baterią to zaledwie 7,7 kg (bez baterii: 6,5 kg). Obudowa wykonana jest z mocnego plastiku. Instalacja liny jest bardzo intuicyjna i zajmuje zaledwie chwilę. Sama lina jest dodatkowo zabezpieczona przez zapadkę z systemem autoblokady. Wciągarka zaprojektowana jest tak, aby zapewnić ergonomiczne, intuicyjne i lekkie rozwiązanie, które oszczędza energię potrzebną do pracy na wysokości. – Husqvarna reklamuje wciągarkę w ten sposób, że dzięki niej częściej i łatwiej użytkownicy będą zjeżdżali i robili sobie przerwy, aby napić się kawy. Faktycznie coś w tym jest. Korzystając z tej wciągarki, w kilkanaście sekund jestem na dole i zdecydowanie robię to częściej od czasu, gdy ją mam. Zjeżdżam nie tylko po to, by odpocząć, lecz także, by przyjrzeć się pielęgnowanemu drzewu i zdecydować o kolejnych cięciach. I, co najważniejsze, w kilkanaście sekund jestem z powrotem w koronie – rozwija arborysta i kontynuuje: – Myślę też, że to urządzenie będzie niezwykle przydatne dla dendrologów i arborystów, którym z różnych względów zdrowotnych wspinaczka sprawia pewne trudności. Dzięki użyciu wciągarki wiele cennych przyrodniczo drzew będzie miało szansę na szybszą i częstszą profesjonalną opiekę – dodaje.

Damian Gacek, tree worker, ambasador…
Mocowanie rekomendowanej liny Climbing Rope…
Damian Gacek, tree worker z…
Sprowadzanie wciągarki po przetransportowaniu arborysty…
Transport pilarki za pomocą wciągarki…
Nazwa handlowa: Skylotec Actsafe ICX…
Wciągarka w solidnym i wygodnym…
Kontener transportowy
Damian Gacek jest zachwycony działaniem…
Fot. Monika Wysokowicz