Lista gatunków inwazyjnych – Nowa inicjatywa ustawodawcza

Wiceminister Małgorzata Golińska w imieniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformowała o planie przyjęcia przez rząd projektu ustawy dotyczącej inwazyjnych gatunków obcych. Mowa oczywiście nie o ufoludkach, a o obcych gatunkach zwierząt, roślin, grzybów i innych organizmów, które nie są rodzime dla naszych ekosystemów i mogą swoją obecnością wyrządzać szkody w środowisku lub gospodarce. Minister Golińska podkreślała w rozmowie z PAP, że walka z inwazyjnymi gatunkami obcymi to wielkie wyzwanie w odniesieniu do rodzimej bioróżnorodności. „Bardzo często cechą takich organizmów jest zdolność do wypierania naturalnie występujących gatunków roślin i zwierząt, które przez to mogą stać się mniejszością”. Gatunki inwazyjne, które zadomowiły się w naszym środowisku, stają się niejako rodzime.


Ustawie mają towarzyszyć liczne rozporządzenia, w których wymienione będą te gatunki inwazyjne, na które wskazuje prawodawstwo unijne (rozp. nr 143/2014), ale i te, które zagrażają rodzimej faunie i florze. Niejako przy okazji ma także powstać rejestr danych o inwazyjnych gatunkach obcych, dotyczący ich stwierdzenia w stanie naturalnym, wydanych zgodach na przywóz lub działaniach środowiskowych, jakie podjęto w celach zaradczych.

Według słów wiceminister Golińskiej kluczowym elementem w walce z inwazyjnymi gatunkami będzie niewpuszczanie ich do kraju oraz odsyłanie do miejsc ich pochodzenia. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia nielegalnego wwozu, która także zostanie opatrzona stosownymi aktami prawnymi, wśród których możliwa będzie eliminacja danego gatunku. Decyzje w tej kwestii będą podlegać pod konkretny RDOŚ przy współpracy z Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz z Inspekcją Weterynaryjną.

Wśród sankcji, jakie przewidziano za nielegalny wwóz gatunków inwazyjnych, figurują głównie kary finansowe. W przypadku zwierząt ma być to pokrycie kosztów ich przetrzymywania, a w przypadku wprowadzenia do środowiska – koszt usunięcia negatywnych skutków takiego działania.

BaszA