
„Kampinoskie Bagna” to nazwa projektu, który ma na celu ochronę mokradeł znajdujących się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Jego celem jest zapewnienie właściwego stanu siedlisk mokradłowych obszaru Natura 2000 „Puszcza Kampinoska” poprzez trwałą poprawę uwilgotnienia wybranych fragmentów siedlisk wilgotnych, zatrzymanie sukcesji wilgotnych siedlisk otwartych oraz ograniczenie pól konfliktów pomiędzy interesami przyrody i społeczności lokalnych.
Działania te wymagają specjalnego podejścia do renaturyzacji, ponieważ główne cieki wodne tego obszaru – kanały: Łasica, Zaborowski, Ł9 i Olszowiecki – odprowadzają wody nie tylko z obszaru Natura 2000, ale także z sąsiednich miejscowości, a układ terenu sprawia, że okresowo występują tu długotrwałe podtopienia gospodarstw i domostw, co nie spotyka się ze zrozumieniem lokalnych społeczności. Postanowiono więc, że kanały te zostaną wyłączone z procesu renaturyzacji, a ich podstawową funkcją będzie odprowadzanie wody z terenów zamieszkałych.
Samą renaturyzację przeprowadzono poprzez opóźnienie spływu wód z terenu puszczy do głównych kanałów oraz wprowadzenie części wód wysokich płynących przez te kanały do lokalnych obniżeń terenowych występujących w pasach bagiennych Puszczy Kampinoskiej. Dzięki temu zwiększy się retencja na terenie KPN oraz pośrednio poprawi się bezpieczeństwo powodziowe okolicznych miejscowości.
Działania objęły większość obszarów mokradłowych Puszczy Kampinoskiej, z pominięciem górnego odcinka Kanału Łasica (ze względu na duży udział gruntów prywatnych) i rejonu Kanału Olszowieckiego, gdzie zgodnie z ocenami botaników już teraz jest właściwy poziom uwilgotnienia mokradeł.
Spowolnienie spływu wód do głównych kanałów zostało osiągnięte dwiema metodami. Pierwsza polegała na wybudowaniu wzdłuż wybranych fragmentów kanałów Łasica i Zaborowskiego grobli wzdłużnych izolujących od nich cenne siedliska wilgotne. Pozwoli to na dłuższe stagnowanie wód opadowych na tym terenie (należącym do Skarbu Państwa). Druga metoda to wybudowanie na rowach melioracji szczegółowej ok. 40 progów piętrzących. Ich rolą jest powstrzymanie nadmiernego spływu wód w okresach suchych.
Projekt realizowany będzie do 2026 r., we współpracy KPN, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, SGGW w Warszawie, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego oraz REC Polska. Jego wartość to ponad 5,3 mln euro.
BaszA