
Warszawski oddział PTL wraz z RDLP w Warszawie i przy współudziale czasopisma „Przemysł Drzewny” postanowił podjąć próbę wskazania w wersji online, jak wygląda przyszłość budownictwa drewnianego. Na konferencji zorganizowanej w maju specjaliści w zakresie przyszłości surowca drzewnego w tzw. budowlance rozprawiali o tym, jak obecnie wygląda kwestia jego wykorzystywania oraz jak może ona wyglądać w niedalekiej (lub nieco dalszej) przyszłości.
Paweł Kozakiewicz z Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa SGGW pokusił się o krótką charakterystykę i pewne porównanie meblarstwa rodzimego i światowego, wskazując na jego ciągły rozwój na przestrzeni wieków. Za użytkowaniem tego materiału w budownictwie od lat odpowiadają jego niezwykłe właściwości, szczególnie jego wytrzymałość, a także dostępność (przynajmniej dawniej). Doktor Kozakiewicz wskazuje także, że nastąpiła ewolucja również w samym procesie przetwarzania surowca drewnianego na cele budowlane, choćby w kontekście drewna klejonego.
Sektor budownictwa drewnianego omówiła Małgorzata Wnorowska z Forestor Communication, redaktor naczelna „Przemysłu Drzewnego”, a także organizatorka Forum Holzbau Polska. Pani Wnorowska wskazywała, że budownictwo drewniane z pewnością będzie się rozwijać, o czym świadczy nie tylko zapotrzebowanie na domy z drewna, ale także ciągły rozwój i powstawanie firm, które zajmują się ich budową lub produkcją materiałów z drewna. Tempo rozwoju zależy jednak od tego, w jaki sposób będziemy promować tego typu działania.
Piotr Borkowski, dyrektor wykonawczy w EUSTAFOR, zaznajomił wszystkich z tym, czym w ramach lobbingu leśnego w UE zajmuje się reprezentowana przez niego organizacja. Przy okazji pokusił się o pewne podsumowanie, co dla sektora leśnego i drzewnego niesie ze sobą Europejski Zielony Ład, wskazując na pewną sprzeczność w wymaganiach i oczekiwaniach względem lasów.
Oczywiście podczas konferencji nie mogło zabraknąć leśników. Reprezentował ich choćby nadleśniczy Nadl. Płońsk, Tomasz Józwiak, który barwnie i wyczerpująco opowiadał o tym, jak zaprojektować i wybudować budynek nadleśnictwa w technologii opartej na drewnie, który byłby bardzo „eko” w swoim użytkowaniu (zainteresowanych odsyłam do Nadl. Płońsk – można zobaczyć obiekt na własne oczy). W podobnym duchu wypowiadał się zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Warszawie, Robert Jaśkiewicz, podsumowując budowlane doświadczenia z terenu dyrekcji, a także podkreślając, że niebywale ważną i przyszłościową kwestią jest promocja budownictwa drewnianego.
BaszA