Przeczytasz w 14 minut 12 maja 2025

Ślad węglowy w LP

Lasy Państwowe mają policzony ślad węglowy powstały w 2023 r. w całej strukturze organizacyjnej, w tym osobno w każdej ze wszystkich 469 jednostek. Jego wynik zapewne wpłynie na podejmowanie przedsięwzięć dekarbonizacyjnych oraz ma istotne znaczenie dla kontrahentów LP, zwłaszcza odbiorców drewna, którzy wkrótce też będą musieli ujawniać ślad węglowy swoich produktów.

Przeczytasz w 12 minut 29 kwietnia 2025

Ukłon wobec ustrojowych partnerów

Jednostki organizacyjne LP mają dość dobrze ułożoną współpracę z wójtami i marszałkami oraz ich administracjami. Mimo to dyrektor generalny LP uznał, że należy ją rozszerzyć na bezpośrednie współdziałanie z radami gmin i sejmikami wojewódzkimi, gdyż gremia te, o statusie ustrojowym, mają najmocniejszy mandat do reprezentowania interesów całych wspólnot lokalnych i regionalnych. Między innymi o tym mówi Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego LP ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.

Przeczytasz w 6 minut 14 kwietnia 2025

100 lat lotniczej ochrony lasów

Zabiegi agrolotnicze to nieraz jedyna metoda ochrony naszych lasów przed gradacjami szkodliwych owadów. Bez samolotów i śmigłowców trudno też wyobrazić sobie skuteczne gaszenie wielkoobszarowych pożarów lasów. Czy polskie agrolotnictwo, świętujące w tym roku swoje 100-lecie, będzie miało swój kres?

Przeczytasz w 3 minuty 27 marca 2025

Polska aplikacja AI – nowy wymiar tworzenia publikacji naukowych

Na świecie funkcjonuje wiele rozwiązań i aplikacji, które mają na celu usprawnienie procesu pisania tekstów. Narzędzia te wspierają zarówno profesjonalnych pisarzy, copywriterów, jak i naukowców, oferując różnorodne funkcje, takie jak pomoc w edytowaniu czy formatowaniu treści.

Przeczytasz w 9 minut 7 marca 2025

Krajowy Rejestr Leśnego Materiału Podstawowego (cz. 1)

Rozpoczynamy cykl, w którym weźmiemy pod lupę zagadnienia, którymi zajmuje się na co dzień Biuro Nasiennictwa Leśnego. Rozpoczynamy od leśnego materiału podstawowego. Zawiłe kwestie postaramy się wyjaśnić jak najprościej by udowodnić, że nie takie nasiennictwo straszne…

Przeczytasz w 10 minut 19 lutego 2025

Pomiar fotometryczny – odciążenie dla leśniczych

W dniu, w którym zostało wydane zarządzenie w sprawie powołania doraźnego zespołu zadaniowego ds. wdrożenia cyfrowych metod pomiaru surowca drzewnego, można byłoby stwierdzić, że w końcu znalazł się dyrektor generalny, który uznał, że nowoczesną technikę należy wprowadzać nie tylko na wyższych poziomach organizacji LP.

Przeczytasz w 6 minut 22 stycznia 2025

Jak skóra bobra

Tylko solidna olejowo-tłuszczowa impregnacja butów skórzanych jest w stanie uodpornić je na negatywny wpływ wilgoci, tworząc trwałą warstwę hydrofobową. To coś więcej niż standardowa konserwacja przy pomocy drogich, przeznaczonych do tego specyfików, a raz wykonany zabieg wystarczy nawet na kilka miesięcy.

Przeczytasz w 15 minut 15 stycznia 2025

W kadrowym tyglu

– Polityka kadrowa w LP stała się najciemniejszą stroną leśnictwa po roku 1990. Masowe czystki na stanowiskach kierowniczych w rytm cykli wyborczych oraz awanse pozbawione często nawet pozorów merytorycznego uzasadnienia boleśnie uderzają we wspólnotę leśną – mówi Kazimierz Szabla, przewodniczący Komisji Polityki i Prawa Leśnego PTL.

Przeczytasz w 13 minut 13 listopada 2024

Przed nami wiele wyzwań

O konsekwencjach poczynań poprzedników, wyzwaniach otoczenia społecznego i pomysłach na przyszłość rozmawiamy z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Witoldem Kossem.

idź do strony: