
Leśnicy dla Niepodległej PTL, RDLP w Toruniu, 2018 s. 418 Skrawki pamięci ulatują wraz z każdym ludzkim żywotem. Z każdym dniem coraz trudniej opisać przeszłość ludzi, którzy odeszli, często w tragicznych okolicznościach, w osamotnieniu. Na tym większe uznanie zasługuje publikacja toruńskiej dyrekcji LP i oddziału PTL „Leśnicy dla Niepodległej”.
Pod red. Tadeusza Chrzanowskiego powstał zbiór biografiileśników, którzy swoim czynem pracowali dla dobra ojczyzny. Autorzy nie zważalina barwność losów czy stanowisko wspominanej osoby, dlatego obok Adama Loreta iinnych dyrektorów znajdują się nadleśniczowie, leśniczowie a nawet gajowi.Każda historia jest bowiem unikatowa, niektórzy leśnicy zginęli w walce zawolność lub za ową batalię stali się celem późniejszych represji. Niektórymudało się jednak utrzymać w strukturach LP przez wiele późniejszych lat, gdziepoświęcali się pracy na rzecz polskiego leśnictwa.
Uwagę przykuwają liczne, często z prywatnych zbiorów,fotografie przedstawiające bohaterów biografii, ich rodziny, ale też scenki zżycia i pracy. Przewijają się wśród nich obrazki ze szkół dla leśniczych,wojskowych, ale i fotografie ślubne, a w niektórych przypadkach wojenne.
Pozyskanie wiedzy o czynach dawnych leśników wymagało odautorów nie lada wysiłku. Kopanie w archiwach, szukanie świadków i rodzin.Zapisane na kartach książki wspomnienia ostatnich świadków historii to częstojedyne świadectwa życia leśnych patriotów. Wpisująca się w obchody 100-leciaodzyskania przez Polskę niepodległości pozycja „Leśnicy dla Niepodległej”doskonale podsumowuje od dawna podkreślany przez leśników wkład braci leśnej wbudowę niepodległej ojczyzny i walkę o jej utrzymanie.
SLV.