Polski las

Polski las Joanna Kapusta Piotr Kapusta Wydawnictwo SBM 2017, s. 450Joanna i Piotr Kapusta uraczyli miłośników przyrody okazałym albumem „Polski las” pod redakcją Moniki Wróbel i Anny Willman. Autorzy skierowali swoją pozycję do pasjonatów, niekoniecznie fachowców, raczej do osób jeszcze nieuświadomionych w sprawie piękna ojczystej przyrody, czy to przez deficyt wolnego czasu, czy też z powodu braku odpowiedniego bodźca.

A takim właśnie może się okazać napisany przystępnymjęzykiem i wzbogacony ogromem korespondujących z treścią ilustracji „Polskilas”. Album nadaje się na wyjątkowy prezent, zachęcający do lepszego poznanialasu, który laikom może wydawać się niedostępny lub zwyczajnie nijaki. Książkaburzy ten mit bogactwem fotografii pochodzących chyba ze wszystkich rejonówPolski, ukazujących dolnoreglowe buczyny, łęgi i łozowiska w dolinach naszychwielkich rzek, tucholskie sośniny i białowieskie grądy wraz z zamieszkującymije organizmami. Album cechuje uporządkowany układ, ukazujący przegląd zjawiskleśnych, począwszy od aspektów wiosennych i geofitów wraz z opisami roślin,przez owady, awifaunę po zimowe odprężenie. Każdy okres wyróżniają inne zestawygatunków i zjawisk, wyczerpująco przedstawionych przez autorów.

Z drugiej strony pozycja może się okazać pomocna miłośnikomprzyrody jako przypomnienie czy nawet uzupełnienie wiedzy o mniej znaneciekawostki. Z kolei zabieganym między stosami a kancelarią leśnikom album dajeszansę odkryć na nowo unikatowe piękno lasu, którego często nie zauważamy wcodziennej rutynie.

Pokaźna, bowiem aż ponad 400-stronicowa, księga na pewnoznajdzie uznanie jako uhonorowanie starań w konkursach, za wyniki w nauce czyzjawiskowy upominek za staż pracy. Samo tylko przeglądanie ilustracji wtowarzystwie ciekawskich dzieci czy wnuków może się okazać nie lada przygodą ipobudzić młodzież do odkrywania cudów przyrody.

SLV.