
Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz W. Radecki, D. Danecka Wyd. Difin 2018, s. 706Piąte wydanie obszernego komentarza do ustawy o ochronie przyrody uwzględnia stan prawny na 1 stycznia 2018 roku. Ukazało się dwa lata po poprzedniej edycji. Jest to więc najbardziej aktualne, i bodaj najbardziej obszerne, opracowanie modyfikowanej w ostatnim czasie wielokrotnie ustawy.
Zmiany te dotknęły przede wszystkim rozdz. 4 „Ochronaterenów zieleni i zadrzewień”, który byłzmieniany kolejno ustawami z 16 grudnia 2016 r., 11 maja 2017 r. oraz 22czerwca 2017 roku. Nowelizacje dotyczyły również kilku przepisów oparkach narodowych i rezerwatach przyrody, a także niezwykle ważnych przepisówart. 118–118b znowelizowanych nowym Prawem wodnym z 20 lipca 2017 roku. Komentarzuwzględnia także najnowszą zmianę dokonaną ustawą
z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytkówi opiece nad zabytkami oraz ustawy o ochronie przyrody. Autorami opracowania są prawnicy: prof. Wojciech Radecki i Daria Danecka.
Prof. Radecki jest kierownikiem wrocławskiego ZakładuZagadnień Prawnych Kształtowania i Ochrony Środowiska Instytutu Nauk PrawnychPAN. Specjalizuje się w problematyce prawa ochrony środowiska, zukierunkowaniem na ochronę przyrody, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. DrDanecka jest asystentką w kierowanym przez prof. Radeckiego Zakładzie. W kręgujej zainteresowań pozostaje ochrona środowiska ze szczególnym uwzględnieniemochrony przyrody i zasobów naturalnych oraz odpowiedzialność prawna.
Ustawa została rozłożona przez autorów na czynniki pierwsze.Zadbali, by ich skrupulatne wyjaśnienia terminów prawnych były zrozumiałe iprzystępne. W wielu wypadkach wskazują nie tylko na znaczenie słów artykułówustawy, ale przywołują także kolejne zmiany, jakie zachodziły w poszczególnychprzepisach, co pozwala lepiej zrozumieć dzisiejsze normy. We wstępie doopracowania przytaczają historię ochrony przyrody w Polsce. Odnoszą się takżedo prawa międzynarodowego.
Red.