Ludzie lasów Doliny Odry

Ludzie lasów Doliny Odry Wyd. Nadleśnictwo Wołów 2017, s. 285 Leżące na prawym brzegu Odry Nadleśnictwo Wołów (RDLP we Wrocławiu) postanowiło zaprezentować szerszemu gronu braci leśnej swoją bogatą historię, przygotowując ilustrowaną monografię.

Zaprezentowano w niej dzieje jednostki, począwszy od 1945 r.aż do czasów współczesnych, lecz, jak można się dowiedzieć z treści, gospodarkaleśna na tych terenach sięga ustaw leśnych Fryderyka Wielkiego z XVIII wieku.Treść książki prezentuje więc nie tylko dzieje jednostki, ale w pośredni sposóbdotyka problemów branży leśnej w Polsce na przestrzeni lat powojennych,wskazując na trudności w zbycie surowca, kłopoty ze sporządzaniem pierwszychplanów urządzeniowych czy pozyskaniem wykwalifikowanej kadry nie tylko nastanowiska leśniczych, ale głównie robotnicze. Porusza też problemy bardziejwspółczesne, chociażby powódź z 1997 r. i jej skutki dla gospodarki leśnej orazwalkę z niewybuchami, wciąż stanowiącymi wyzwanie współczesnego leśnictwa wPolsce.

Największą wartością i nowością prezentowanej monografiijest przybliżenie czytelnikom tytułowych ludzi lasów. W publikacji prezentowanesą po-szczególne leśnictwa wraz z ich współczesną obsadą. Najbardziej przykuwajednak uwagę rozdział „Ludzkie losy wpisane w lasy nadodrzańskie”.Przed-stawiono w nim m.in. sylwetki emerytowanych pracowników, nie tylko kadryleśnej, ale też robotników i pracowników biurowych. Ich opowieści i dziejeżycia składają się na spójny i barwny obraz Nadleśnictwa Wołów, pokazując, że dosprawnego funkcjonowania Lasów Państwowych niezbędni są oddani ludzie.

Monografię ilustrują liczne fotografie współczesne iarchiwalne, często opatrzone wyraźnym kontekstem historycznym, ale chybanajbardziej interesujące są stare, pisane odręcznie notatki służbowe i planysporządzone na zżółkniętych kartkach.

S.