
Dąbrowy Krotoszyńskie Monografia przyrodniczo-gospodarcza Władysław Danielewicz (red.) Znany wśród leśników kompleks leśny Wielkopolski doczekał się kompleksowego opracowania, które ujmuje większość charakterystycznych dla niego zagadnień. Monografia ukazała się niejako z okazji 117. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbywał się we wrześniu w Gnieźnie.
Dlaczego krotoszyńskie lasy zasługują na miano wyjątkowych?Gospodarka człowieka przez wieki eliminowała zadrzewienie z tych siedlisk,które swoją żyznością rokowały obfity plon na polach. Dlatego dziś tylko wdwóch miejscach w kraju mamy tak duże areały, ponad 4 tys. ha, zwartych dąbrów:w Nadleśnictwie Świdnik na Lubelszczyźnie i w Nadleśnictwie Krotoszyn.Monografia charakteryzuje szerszy obszar, tj. wszystkie lasy z przewagą dębuporastające Płytę Krotoszyńską, rozmieszczone na terenie czterech współczesnychnadleśnictw pomiędzy Jarocinem, Ostrowem Wielkopolskim, Krotoszynem iGostyniem.
Wyjątkowość kompleksu lasów dębowych ogniskuje zainteresowania wielu badaczy.Stąd też książka to zbiorowa praca 25 autorów, którzy scharakteryzowali obiekttak pod względem siedliska (gleb i hydrologii) i przyrody ożywionej (rośliny izespoły roślinne, grzyby, fauna), ale także gospodarki. To wszak drzewostanyPłyty Krotoszyńskiej dostarczają surowca na słynne aukcje cennego drewna – wtym roku odbyła się 26. edycja. Rozdziały dotyczące bieżącej sytuacji dąbrówodnoszą się do obecnej, niezbyt optymistycznej sytuacji dąbrów w Polsce, czylizjawiska zamierania dębów. Ten problem, związany z kompleksem czynnikówabiotycznych i biotycznych, charakteryzuje zespół z IBL. Tom podsumowujeartykuł jego redaktora, który charakteryzuje problematykę ochrony przyrody.
RaZ