
Filmy Włodzimierza Puchalskiego ORWLP w Bedoniu, 2017, książka (66 s.) i płyta DVD Przyrodnik Włodzimierz Puchalski pozostawił po sobie nieprzebrane archiwa zdjęć i filmów. By nie uległy zapomnieniu, Lasy Państwowe rekonstruują cyfrowo jego książki i filmy, nadając klasykom filmów dokumentalnych nowe życie.
Najnowsze wydawnictwo zawiera aż pięć obrazów:„Skrzydlaci rycerze” z 1955 r., „Zwierzęta naszych lasów” z 1963 r., „Żubry”(także z 1963 r.), „Zima w lesie” z 1966 r. oraz „Wśród łąk i wód” z 1974 roku.
„Zima w lesie” to jedyny film w zestawieniu utrzymany wkonwencji czarno-białej. Choć Włodzimierz Puchalski miał już wtedy dodyspozycji taśmy barwne, celowo zdecydował się na użycie taśmymonochromatycznej. Trafił w dziesiątkę! Biel śniegu i kontrastujące z niąodcienie szarości uchwyciły niezwykły klimat tej pory roku.
Szczególnie cenny jest jednak film „Skrzydlaci rycerze”.Taśmy z nim były poszukiwane przez lata. Odnalazły się w wytwórni FilmówOświatowych w Łodzi. Niestety, znajdowały się w kiepskim stanie, więcrekonstruktorzy musieli się nie lada natrudzić, by nadać im współczesnegosznytu i ostrości.
Do płyty z filmami dołączona jest 66-stronicowa książka,w której znalazło się kalendarium filmowe. Dowiadujemy się z niego szczegółówdotyczących prac nad filmami Puchalskiego oraz współpracowników przyrodnika.Kadry z planów filmowych (o ile można tak nazwać warunki, w jakich Puchalskipracował) pozwalają nam poczuć się niemal jak jeden z członków ekipy filmowej.Na wielu zdjęciach widać żonę Włodzimierza – Izabelę, która pomagała przyfilmowych produkcjach.
W książce zalazły się też krótkie opisy poszczególnychfilmów z zapowiedziami narratora. Dopełnieniem rysu historycznego są nagrody iwyróżnienia, jakie otrzymały filmy (a było ich całkiem sporo, także namiędzynarodowych imprezach) oraz fragmenty artykułów z prasy z czasówpowstawania filmowych dokumentów.
UZ