Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945

Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945 Andrzej Antowski RDLP w Poznaniu 2016, 375 s.   Jak pisze we wstępie prof. Władysław Chałupka: Rozproszenie informacji w licznych, często lokalnych publikacjach, utrudnia całościowy ogląd tematu udziału leśników wielkopolskich w konspiracji czasu II wojny światowej.

Andrzej Antowski, podleśniczy w leśnictwie Boguszyn w Nadleśnictwie Jarocin,postanowił zmierzyć się z tym wyzwaniem i okupacyjny czyn zbrojny poznańskiejbraci leśnej podsumować. Wykorzystał w tym celu kilkadziesiąt opracowań oróżnym charakterze, głównie lokalnych wydawnictw i wspomnień, aby wyekstrahowaćz nich świadectwo oporu, jaki dawni leśnicy z terenu dzisiejszej RDLP daliniemieckiemu terrorowi. Ten był tym bardziej istotny, gdyż, jak pamiętamy,Wielkopolskę okupanci potraktowali jako ziemie rdzennie niemieckie. Włączona wskład IIIRzeszy jako część tzw. Kraju Warty, podlegała zintensyfikowanymzabiegom germanizacyjnym.

AndrzejAntowski nie poprzestał na wertowaniu cudzych publikacji. Uzupełniał jeosobistymi relacjami, a bezpośredni kontakt z rodzinami leśników-konspiratorów(jak ustalił autor, w Wielkopolsce było ich ok. 140) poskutkował zgromadzeniembogatej ikonografii (grubo ponad 300 ilustracji).

Książka składa się z trzechczęści. Pierwsza to wstęp, z którego czytelnik dowiaduje się o wielkopolskimleśnictwie okresu przed- i wojennego. Szkielet drugiej, którą autor nazwał „Kartamileśnej chwały”, tworzą miejsca – zarówno całe nadleśnictwa, prywatne ipaństwowe, jak i pojedyncze osady leśne. Metodycznie scharakteryzowane podwzględem tego, co działo się tam w mrocznych latach okupacji. Dostępnośćmateriałów powoduje, że czasem to kilka krótkich zdań, niekiedy obszernaopowieść, wzbogacona relacją świadków. I wreszcie część ostatnia, biogramyuczestników konspiracji. Skrupulatna praca autora poskutkowała wieloma nowymiżyciorysami, a te dotychczas znane zostały poszerzone i nierzadkozweryfikowane.

RaZ