Historia lasów gdańskich

Historia lasów gdańskich. Od dóbr oliwskich i puckich do Nadleśnictwa Gdańsk Krzysztof Jażdżewski Nadleśnictwo Gdańsk 2016, s. 191 Na naszej redakcyjnej półce z monografiami nadleśnictw przybyła kolejna wartościowa pozycja. Rzetelna, opracowana z wykorzystaniem fachowego aparatu naukowego, oceniona przez historyków-recenzentów. Dołącza do grupy tych opracowań, które jawią się nie tylko jako podsumowanie i kronika dziejów konkretnej jednostki Lasów Państwowych, ale, umieszczając je w szerokim kontekście dziejowym, stanowią zauważalny wkład w dziedzinę historii leśnictwa.

Zauważyćnależy, że gdańskie nadleśnictwo postanowiło powierzyć autorstwo monografiiosobie spoza własnych szeregów. Zaangażowany do tego zadania KrzysztofJażdżewski to historyk i regionalista, pracujący jako dyrektor Muzeum ZiemiKościerskiej. Nie jest to jednak jego pierwsza praca nt. leśnictwa. Dekadę temuopublikował podobną monografię o nadleśnictwie w swojej rodzinnej Kościerzynie,a dwa lata później współtworzył opracowanie nt. Nadleśnictwa Kartuzy. Dużopublikował na tematy regionalne, a jego artykuły gościły też na łamach „LasuPolskiego”.

Zadanie,jakiego podjął się autor, nie należało do najłatwiejszych. Powstałe w 1977 r.Nadleśnictwo Gdańsk obejmuje lasy, które miały rozlicznych właścicieli, a tymsamym ich dzieje toczyły się bardzo różnymi kolejami. Było to miasto Gdańsk, aletakże kilka zakonów i instytucji, właściciele prywatni, miasta i gminywiejskie. Lektura pierwszych rozdziałów unaocznia, jak bardzo różnorodna jestdziejowa spuścizna dzisiejszego polskiego leśnictwa.

Uniwersalną wartością książki są stosunkowo obszernerozdziały poświęcone funkcjonowaniu pruskiej służby leśnej, wraz z opisemstanowisk. Podobnie sporo pisze autor nt. jej umundurowania i oznak stopnisłużbowych. Czyni to również w przypadku umundurowania międzywojennej polskiejadministracji LP oraz stopni służbowych leśnej administracji III Rzeszy, coprzydać się może innym badaczom lokalnych dziejów leśnictwa.

RaZ