Szlakiem naturalnych zmian

Szlakiem naturalnych zmian  Praca zbiorowa CKPŚ, 145 s.   Przewodnik po wybranych projektach V priorytetu Programu Infrastruktura i Środowisko skupia 33 opisy. Prezentuje głównie modernizacje, budowy ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych, pieszych, punktów widokowych i innych elementów poprawiających warunki współistnienia ludzi i przyrody.

Każdy z opisów składa się ze stałychelementów. Obowiązkowo znalazły się tam mapy i opisy beneficjentów projektóworaz termin realizacji działań (rubryka „Co i gdzie?”). Znajdziemy tu zarównomapy z lokalizacją w Polsce, jak i bardziej szczegółowe z lokalizacjąpowstałych pól namiotowych, punktów widokowych, centrów informacji czy ścieżekprzyrodniczych.

Poszczególne regiony Polski zaznaczone sąkolorowymi fiszkami, co ułatwia „nawigację” po przewodniku. Krótkie, treściweopisy poszczególnych miejsc uzupełniają rubryki „Okiem przyrodnika”. Znajdziemyw nich syntetyczne opisy najciekawszych do napotkania gatunków w danymobiekcie. Dzięki zastosowanym ikonom łatwo się zorientować, czy opisywanyprojekt dotyczy fauny, flory czy infrastruktury.

W kolejnej rubryce („Co nowego?”)dowiadujemy się, jakie inwestycje zostały poczynione, kto nadzorował projekt(nie brak tu nadleśnictw). Okazuje się, że wsparcie finansowe z Unii Europejskiejwykorzystywane jest dziś niemal do wszystkiego: ochrona ssaków bałtyckich,odtwarzanie historycznych elementów małej architektury, ochrony siedliskrzadkich gatunków, regulacja ruchu turystycznego na cennych przyrodniczoterenach.

Kolejne elementy opisu każdego obiektu to„Praktyczne wskazówki” (np. z informacją, gdzie na miejscu uzyskać bezpłatnemapy tras turystycznych) oraz „Czy wiesz, że…”.

Oprawa przewodnika, dzięki zastosowaniu(zamiast szycia czy klejenia) spirali, jest bardzo wygodna.

Syntetyczny przewodnik pokazuje, że jeden zcelów Natury 2000 – współistnienie człowieka i przyrody, rozwój turystyki bezszkody dla natury – jest możliwy. Trzeba tylko trochę wysiłku i czasu, by mócpochwalić się sukcesem.

UZ