
Podręcznik najlepszych praktyk Praca zbiorowa CKPŚ 2014, zestaw 11 książek w pudełku To, że leśnicy robią dużo dla ochrony zagrożonych gatunków, wiadomo nie od dziś. „Podręcznik…” nie jest więc nachalną próbą przekonania o oczywistym (zwłaszcza że ma stanowić źródło wiedzy także dla leśników). To ciekawe uzupełnienie, a czasem nawet zweryfikowanie wiedzy.
Każda z książek ma dwie części – opisującągatunek lub siedlisko, jego aktualny stan i przyczyny zagrożenia orazpodpowiadającą, co i jak robić, by dany gatunek czy obszar chronić. Bo przecieżo wypracowanie dobrych, jeśli nie najlepszych praktyk chodzi.
Swoje tomy otrzymały żubry, sowy, ptakiszponiaste, głuszce i cietrzewie, wilki, rysie i niedźwiedzie, nietoperze,zające i kuropatwy, gady, owady czy wreszcie siedliska kserotermiczne imokradła. Zestaw chyba uzasadniony.
Autorami poszczególnych podręczników sąspecjaliści z danej dziedziny. Np. o ochronie żubra opowiada m.in. prof. WandaOlech (koordynator ochrony żubra ex situ w Polsce, dziekan Wydziału Nauk oZwierzętach SGGW), o ochronie ptaków szponiastych i sów – dr Dariusz Anderwald(prezes Komitetu Ochrony Orłów), o tym, jak chronić nietoperze – Alek Rachwaldi Maciej Fuszara, o jednych zaś z najbardziej „widowiskowych” drapieżników(wilkach, rysiach i niedźwiedziach brunatnych) napisali Robert. W. Mysłajek iSabina Nowak. Wymienić wszystkich autorów nie sposób. Pozostaje zapewnić, żeswoje piętno odcisnęło wielu naprawdę znakomitych naukowców i praktyków.
Plejadę gwiazd nauki wspierają gwiazdy ekranu– CKPŚ nakręcił z TVP cykl 11 filmów dokumentalnych „Ocalony świat”. Każdy zodcinków jest uzupełnieniem treści poszczególnych książek („Las Polski”19/2014).
Sztywna oprawa i nietypowa pudełkowaobwoluta nadają elegancki sznyt dopełniający publikację. Na pewno będzie topozycja obowiązkowa „ochroniarzy”.
Publikacja jest także dostępna w formaciepdf na stronie internetowej www.bestpractice-life.pl.
UZ