
Ceremoniał leśny Tadeusz Pasternak ORWLP w Bedoniu 2014, s. 159 To winna być obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy odpowiadają za organizację uroczystości lub choćby za oficjalny udział leśników w uroczystościach publicznych. Opracowanie to swoisty instruktarz, w jaki sposób czuwać nad przebiegiem najrozmaitszego rodzaju wydarzeń, od wizyty prezydenta po uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę gajowego. To elementarz i przewodnik po sytuacjach w zakresie protokołu oraz zbiór inspirujących podpowiedzi, również fotograficznych.
Imprez, choćby w roku jubileuszowym, jestrzeczywiście sporo. Organizatorzy chcąc pokazać swoją jednostkę z jaknajlepszej strony, powinni zadbać o jak najlepszy ich przebieg. W jakiezażenowanie mogą wprawiać gafy, niestety wiemy aż za dobrze.
Z książką zapewne zechcą się też zapoznaćwszyscy, którzy tak niedawno ze wzburzeniem zareagowali na propozycję usunięciaz munduru leśnika LP godła. Przypomną sobie, do jakiej staranności w zachowaniuzobowiązuje występowanie z orłem na czapce.
„Ceremoniał leśny” nie jest wyjątkiem. Tegorodzaju instruktaże posiadają wojsko, policja czy straż pożarna. I np. wefragmentach ceremoniału pożarniczego można wręcz znaleźć pierwowzór leśnegoodpowiednika. Błędem byłoby, gdyby było inaczej. Należy korzystać z dobrych,wypracowanych wzorców, a ponadto ceremoniały różnych krajowych służb muszą byćspójne. Wszystkie reprezentują to samo państwo, nierzadko podczas wspólnychimprez.
Leśny ceremoniał jest na pewno bardziejrozbudowany w części wstępnej. Sporo miejsca zajmuje np. rozdział poświęconymusztrze. To zaleta – leśnicy musztry na co dzień nie ćwiczą, a czasy, gdy całamęska część Leśnej Braci miała za sobą okres służby wojskowej, już dawnominęły.
Książce towarzyszą dwa praktycznezałączniki. Pierwszy to zeszyt z nutami uroczystych melodii, m.in. hymnówPolski i UE, Hymnu Leśnego, również w opracowaniach wielogłosowych. Drugi – CDz nagraniami tych melodii. Oba będą niewątpliwym powodem, że po „Ceremoniał”będzie się przynajmniej od czasu do czasu sięgać.
RaZ