
Obszary Natura 2000 w prawie polskim Adam Habuda Wyd. Difin 2013, s. 270 Natura 2000, mimo obecności na polskich ziemiach od 10 lat, dopiero teraz doczekała się kompleksowej monografii dotyczącej przepisów prawa jej dotyczących. Owszem pojawiały się artykuły czy wystąpienia dotyczące obszarów naturowych (jednej z istotniejszych dziś instytucji europejskiego prawa ochrony przyrody), jednak były wybiórcze i nie wyczerpywały skomplikowanej tematyki.
Jak podaje sam autor (prawnik związany zZakładem Prawa Ochrony Środowiska Instytutu Nauk Prawnych PAN), opracowaniejest więc novum w literaturze prawniczej.
Podzielono je na pięć rozdziałów. Poruszanesą wszystkie aspekty – począwszy od umiejscowienia prawa ochrony przyrody wprawie polskim, europejskim i międzynarodowym, poprzez proces wyznaczaniaobszarów naturowych i zarządzanie nimi aż po problematykę ocen oddziaływania naśrodowisko. Szeroko omówione zostały prawne konsekwencje naruszeń reżimuprawnego obszarów Natura 2000 (z podziałem na odpowiedzialność karną, cywilną iadministracyjną).
Autor prezentuje nie tylko przeglądaspektów prawnych, ale także wysnuwa ciekawe wnioski. Zauważa w nich dwasprzeczne oblicza Natury 2000. Po pierwsze jako obszarów przyjaznych (także zpunktu widzenia prawa), próbujących godzić ochronę przyrody z działalnościąludzi, działających sprawnie na bezprecedensową skalę. Po drugie zaś jakoobszarów, których działanie może nieraz budzić wątpliwości i pytania naturyprawnej (np. nakładając nowe obowiązki na zarządców parków narodowych).Uwypukla, jak niedoskonałe jest jeszcze prawo – opierające się w przewadze naprawie ponadkrajowym (w tym przypadku prawie UE). Wskazuje na powodowane tymfaktem trudności w funkcjonowaniu obszarów Natura 2000.
Opracowanie stanowiło podstawę habilitacjiautora. Przyda się m.in. prawnikom, leśnikom, pracownikom magistratów iwszystkim, którzy na co dzień stykają się z problematyką prawnego usytuowaniaobszarów naturowych w naszym kraju.
UZ