Polskie ekspozycje łowieckie

Polskie ekspozycje łowieckie Dariusz J. Gwiazdowicz, Jerzy Wiśniewski Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie 2013, s. 448 W monografii omówiono starania myśliwych, leśników i przyrodników w zakresie tworzenia muzeów eksponujących nie tylko trofea myśliwskie, ale także dzieła sztuki o tematyce łowieckiej.

Autorami są profesorowie WL UniwersytetuPrzyrodniczego w Poznaniu, którym bardzo bliska jest idea muzealnictwa leśnegoi łowieckiego w naszym kraju, a jego głównym celem przedstawienie częścidorobku kulturowego łowiectwa, poprzez ukazanie historii ekspozycji łowieckich.Omawiają oni wystawy adresowane zarówno do szerokiej publiczności, jak i małe,budzące zainteresowanie lokalnej społeczności, podkreślając ich szczególnąoprawę i wymowę dydaktyczną. W książce wymieniane są nazwiska nie tylkomyśliwych i kolekcjonerów, ale także członków komitetów organizacyjnych,komisji sędziowskich i projektantów pawilonów wystawowych.

Bogaty materiał ilustracyjny (350 ryc.)pozwala dostrzec walory trofeów i innych eksponatów, a także sposoby ichrozmieszczenia i wystrój wnętrz wystawowych. Ryciny ukazują aranżację wystaw,archiwalne dokumenty, okładki katalogów, plakaty, odznaczenia itp.

Przytoczono dawne i współczesne nazewnictwooraz liczne cytaty przybliżające nastrój minionych czasów. Przeglądu wystawłowieckich nie ograniczono do trofeów, ale zaprezentowano też znaczące wystawyz dziedziny malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii myśliwskiej zrealizowane dokońca II Rzeczypospolitej. Przedstawiono też ekspozycje łowieckie po II wojnieświatowej, które organizowano w formie wystaw pokonkursowych, zwłaszczafotograficznych. Ich organizatorami były nie tylko muzea łowieckie czyprzyrodnicze,
ale także kluby kolekcjonerskie, towarzystwa i organizacje społeczne, redakcje czasopism.

Książka składająca się z czterechrozdziałów zawiera także streszczenie wjęzyku angielskim oraz indeks wystaw czasowych. Adresowana jest do szerokiegogrona czytelników, którym nie jest obojętny kulturowy dorobek polskiegowystawiennictwa łowieckiego. Ofertę wydawniczą można znaleźć na stronieinternetowej OKL w Gołuchowie.

Barbara Czołnik