
Europejski słownik dotyczący pożarów lasu wersja angielska: Robert Stacey, tłum.: Józef Piwnicki, Ryszard Szczygieł IBL 2013, 144 s. Leśnikom na całym świecie przyświeca jeden cel – gospodarować lasami tak, by pozostawić je następnym pokoleniom w co najmniej takim stanie, w jakim sami je zastali. Wspólny cel czasem jednak trudno osiągnąć, zwłaszcza gdy… nie można się dogadać!
Wspólny język jest szczególnie istotny naterenach przygranicznych i w przypadku sytuacji kryzysowych – a takimi są bezwątpienia pożary lasów. By pomóc w ich zapobieganiu i zwalczaniu, powstałprojekt „Europejskie sieci dotyczące pożarów lasów” (EUFOFINET) zrzeszającykraje europejskie. Realizowany był od października 2010 r. do końca 2012 roku.
Jednym z efektów projektu jest powstanie„Europejskiego słownika dotyczącego pożarów lasów”, który ma być elementembudowania dobrych praktyk w zakresie prewencji przeciwpożarowej.
Słownik zawiera terminy związane z pożaramilasów. Każdy z nich uzupełniony jest szerszą definicją i podany w językuangielskim i polskim. Hasła wybrali wspólnie brytyjscy strażacy i ratownicy,wspierani przez kolegów z dziewięciu krajów. Słownik aspiruje zarówno do rolidokumentu wzorcowego, jak i materiału szkoleniowego (projekt zakłada takżeorganizację warsztatów i konferencji). Ma zostać przetłumaczony z językaangielskiego na języki zarówno krajów partnerskich EUFOFINET, jak i pozostałychkrajów europejskich. Zadania przetłumaczenia na język polski podjął się IBL.
Słownik podzielono na trzy działy, oznaczonekolorami, dotyczące środowiska pożaru (w nim zagadnienia z zakresurozprzestrzeniania się pożaru, materiałów palnych, terenoznawstwa, warunkówmeterologicznych), działań gaśniczych (a w ramach niego zagadnieniabezpieczeństwa, prowadzenia działań ratowniczych, taktyki, kartografii iczytania map, wyposażenia, a nawet lotniczych akcji gaśniczych) i przygotowaniado pożarów lasów, profilaktyki i odbudowy (poruszający kwestie zapobiegania,wykrywania, ustalania okoliczności powstawania pożarów). Hasła i definicjezestawiono w czytelne tabele. Spis użytych terminów ułatwia odszukaniewłaściwego hasła.
UZ