
Słowacja Lasy państwowe jeszcze na plusie Litwa Przewidują znaczny spadek obrotów Czechy Lasy państwowe ze stratą w 2019 roku Dolna Saksonia, Niemcy Mniej doradztwa, więcej pieniędzy
Lasy państwowe jeszcze na plusie
Fot. www.stock.adobe.com (2)
Mimo wyjątkowo trudnej sytuacji na rynku drewna, związanej zklęską kornika na Słowacji i w Europie, Lasy Republiki Słowackiej (LSR), którezarządzają słowackimi lasami państwowymi, zdołały w 2019 r. wypracować jeszczezysk. Jego wysokość przed opodatkowaniem wyniosła 4,1 mln euro. – Udało sięnam sprostać niekorzystnej sytuacji na rynku za sprawą kilku środków, którezapewniły pozytywny wynik finansowy w ubiegłym roku. Do środków tych należąm.in. podwyżka cen liściastego drewna cennego, oparcie polityki kontrahenckiejna długoterminowych umowach zarówno z dostawcami, jak i z odbiorcami orazuzyskanie wyższych przychodów ze źródeł innych niż sprzedaż drewna –wyjaśnia Marian Staník, dyrektor generalny LSR. Obecnie umowy z odbiorcamidrewna są zasadniczo zawierane na okres pięciu lat, a umowy z firmami usługleśnych – na cztery lata (wcześniej były to umowy roczne). Dzięki temu przemysłdrzewny ma zagwarantowaną stabilność dostaw drewna, a przedsiębiorcy leśni mogąinwestować w nowocześniejsze maszyny leśne i przez to podnosić poziomwydajności i ekologiczności swoich prac.
W ciągu ostatniego półtora roku całkowite przychody LSRznacznie się zmniejszyły w następstwie klęski kornika. W 2019 r. średnia cenadrewna uzyskiwana przez LSR zmalała o 7 euro/m3, co spowodowało, że słowackielasy państwowe zanotowały w ub. roku najniższą wartość sprzedaży drewnaiglastego w okresie ostatnich trzech lat. Słowaccy leśnicy państwowiprzewidują, że ceny drewna iglaste-go będą nadal spadały i LSR mogą zakończyćrok 2020 ujemnym wynikiem finansowym.
LSR funkcjonują w formie przedsiębiorstwa państwowego. Mająpod swoim zarządem blisko 900 tys. ha lasów, czyli ok. 44% wszystkich lasówSłowacji. Rocznie pozyskują ok. 4,6 mln m3 drewna.
Źródło: www.lesy.sk
Przewidują znaczny spadek obrotów
Ceny drewna uzyskiwane w 2020 r. przez Litewskie PaństwoweGospodarstwo Leśne (VMU) są o blisko 40% niższe od tych z 2019 roku. Dlategoleśnicy państwowi przewidują, że VMU, które ze sprzedaży drewna uzyskuje ok.97% swoich przychodów, zanotuje w 2020 r. spadek obrotów rzędu 36 mln euro.Przyczyną dużego spadku cen drewna na litewskim rynku jest napływ nań drewnapokornikowego i pohuraganowego.
– W Polsce, Niemczech, Austrii, na Białorusi i naWęgrzech, jak również w Czechach drzewostany zostały zaatakowane przez korniki,które uszkodziły rozległe połacie lasów. Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiusię szkodników, kraje te musiały prowadzić cięcia sanitarne, co skutkowało dużąnadwyżką drewna na rynku. Jednocześnie znacznie spadło zapotrzebowanie napozostałości pozrębowe nadające się do produkcji biopaliw i na drewno opałowe– wyjaśnia Ramunė Petkevičienė, zastępczyni dyrektora ds. pozyskania isprzedaży drewna w VMU. Na samej Białorusi rozmiar cięć sanitarnych związanychz gradacją szkodników owadzich wynosił 1 mln m3 w 2017 r., 3 mln m3 w 2018 r. i10 mln m3 w 2019 roku.
– Obecnie średnia cena drewna kształtuje się na poziomie36 euro za 1 m3. Nadal trudno jest przewidzieć, kiedy ceny zaczną rosnąć, aleprzynajmniej zadają się one stabilizować, a nie spadać. Jednak wciąż sąnajniższe w okresie ostatnich pięciu lat. Prawdopodobnie utrzymają się napodobnym poziomie przez cały 2020 rok – dodaje Ramunė Petkevičienė. Wlistopadzie 2019 r. VMU sprzedało na aukcji elektronicznej 80% drewna oferowanegodo zakontraktowania na pierwsze półrocze br. Do marca 2020 r. odbyły się jużcztery dogrywki, po których VMU zbyło łącznie 96% oferty. W stosunku dopierwszej połowy 2019 r. cena papierówki świerkowej, sosnowej i brzozowejobniżyła się odpowiednio o 27,9, 26,2 i 21,1 euro/m3, a cena drewna na płyty idrewna opałowego – odpowiednio o 18,6 i 18,3 euro/m3.
VMU sprzedaje drewno głównie za pośrednictwem państwowegoElektronicznego Systemu Sprzedaży Drewna (EMPS) w ramach półrocznych aukcjiograniczonych (ok. 90% całkowitego wolumenu sprzedaży) i bieżących aukcjiotwartych (ok. 3%). Administratorem systemu EMPS jest spółka akcyjna Baltpool,której udziałowcami są duże firmy energetyczne, kontrolowane przez państwolitewskie. VMU zarządza lasami o powierzchni ok. 1 mln ha (niespełna połowalasów Litwy), zatrudniając blisko 2,6 tys. pracowników. Pozyskuje rocznie ok.3,3 mln m3 drewna przy przyroście 9 mln m3.
Źródło: www.vivmu.lt
Lasy państwowe ze stratą w 2019 roku
Lasy Republiki Czeskiej (LČR), mające pod swoim zarządem 1,2mln ha lasów (ok. 50% wszystkich czeskich obszarów leśnych), zakończyły rokgospodarczy 2019 stratą rzędu miliarda koron czeskich (ok. 167 mln zł).Poinformował o tym w marcu 2020 r. Josef Vojáček, dyrektor generalny LČR.Powodem załamania wyniku finansowego LČR jest klęska suszy, korników ihuraganów, która doprowadziła do nadpodaży surowca drzewnego i spadku jego cen.W 2019 r. LČR pozyskały 10 mln m3 samegotylko drewna kornikowego przy całkowitym pozyskaniu dochodzącym do 14 mln m3 .Przed kryzysem klimatycznym pozyskiwały w sumie ok. 8 mln m3 drewna rocznie.Według przewidywań kierownictwa LČR w 2020 r. zysk operacyjny spadnie dopoziomu -1,9 mld koron (ok. -317 mln zł).
Źródło: www.silvarium.cz
Mniej doradztwa, więcej pieniędzy
Dyskusja o przyszłości doradztwa na rzecz prywatnychwłaścicieli lasów toczy się w Dolnej Saksonii już od kilku lat. Jak dotąd zafachowe doradztwo leśne i usługową opiekę nad lasami prywatnymi odpowiedzialnesą w tym landzie dwa podmioty: Izba Rolnicza Dolnej Saksonii (LWK) troszczy sięo 560 tys. ha lasów prywatnych, a Dolno-saksońskie Lasy Krajowe (NLF),zarządzające lasami państwowymi, mają w swojej pieczy 80 tys. lasów zrzeszeńleśnych o charakterze spółdzielczym. O ile usługowa opieka jest odpłatna, otyle doradztwo jest wolne od opłat, a to dlatego, że LWK i NLF otrzymują odlandu odpowiednie dotacje celowe.
Jednak w sytuacji obecnego kryzysu klimatycznego weuropejskich lasach Ministerstwo Rolnictwa, któremu w Dolnej Saksonii podlegagospodarka leśna, zapowiedziało drastyczną redukcję dotacji na doradztwoświadczone przez LWK i NLF. Począwszy od roku 2022 ma ono mieć jedynie formękonsultacji telefonicznej. Zaoszczędzone przez to środki finansowe zostanąprzeznaczone na subsydia kierowane bezpośrednio do prywatnych właścicielilasów. C
Opr. A.S.