Z zagranicy 10/2020

Niemcy – Szkocja Bioróżnorodność jako czynnik produkcji Czechy Nowa koncepcja polityki leśnej państwa Szwecja Chcą podwoić liczbę turbin wiatrowych Litwa Lasy państwowe kupiły 23 samochody gaśnicze

Niemcy – Szkocja
Bioróżnorodność jako czynnik produkcji

Niemieccy i szkoccy naukowcy realizują pod kierownictwemPolitechniki Monachijskiej program badawczy, którego przedmiotem jest analizakorzyści ekonomicznych i społecznych z gospodarki rolnej i leśnej opartej naróżnorodności gatunkowej. Podstawowy problem badawczy brzmi: Czy różnorodnośćgatunkowa podnosi ekonomiczną wartość ekosystemów zagospodarowanych?

Wiadomo, że zwiększenie różnorodności gatunkowej zasadniczoumożliwia uzyskanie większych przychodów. Jednak począwszy od pewnego stopniazmieszania dodawanie dalszych gatunków drzew nie prowadzi już do zwiększeniakorzyści czerpanych przez człowieka. Maksymalizacja bioróżnorodności napoziomie ekosystemu w większości przypadków nie skutkuje maksymalizacjąwartości ekonomicznej. Najkorzystniejszy jest pośredni stopnień różnorodnościbiologicznej. Niemieccy naukowcy widzą duży potencjał bioróżnorodności przedewszystkim w eliminowaniu kosztów społecznych, tj. wydatków ponoszonych przezcałe społeczeństwo (np. zanieczyszczenie środowiska).

Wyniki badań nie oznaczają jednak, że bogate gatunkowoekosystemy nie są warte ochrony. W tym przypadku argumenty ekonomiczne nie sąpo prostu wy-starczające. Publikacja wyników badań w języku angielskim dostępnajest pod adresem: 

https://advances.sciencemag.org/content/6/5/eaax7712.

Źródło: www.forstpraxis.de


Czechy
Nowa koncepcja polityki leśnej państwa

Czeski rząd przyjął w lutym 2020 r. koncepcję politykileśnej państwa na okres do 2035 roku. Projekt przygotował powołany przezministra rolnictwa zespół roboczy, do którego swoich przedstawicieli nominowały23 podmioty – ministerstwa, organizacje branży leśnej, uczelnie wyższe,samorządy regionalne i lokalne oraz organizacje pozarządowe.

W sytuacji zmiany klimatu, gdy deficyt opadów mapoważne skutki dla naszych lasów, ważne jest ustalenie priorytetów i procedur wgospodarce leśnej i zarządzaniu lasami na nadchodzący okres. Chodzi oprzygotowanie takich rozwiązań, które z jednej strony będą korzystne dla dalszegorozwoju lasów, a z drugiej – zapewnią wsparcie wszystkim ich właścicielom –powiedział Miroslav Toman, minister rolnictwa w czeskim rządzie. Obecnienajwiększe wyzwanie stanowią klęska kornika i katastrofalna sytuacja na rynkusurowca drzewnego. Nowa koncepcja czeskiej polityki leśnej zakłada m.in.podniesienie poziomu różnorodności biologicznej i stabilności ekologicznejekosystemów leśnych przy zachowaniu funkcji produkcyjnych w warunkachzmieniającego się klimatu. Na podstawie wniosków z dyskusji nad koncepcją mazostać opracowany szczegółowy program wdrożeniowy.

Źródło: www.silvarium.cz


Szwecja
Chcą podwoić liczbę turbin wiatrowych

Turbiny wiatrowe wzniesione na gruntach wydzierżawionych odszwedzkiego państwowego gospodarstwa leśnego Sveaskog wytwarzają obecnie ponad3 TWh energii rocznie. Stanowi to przeszło 10% całkowitej produkcji energiiwiatrowej w Szwecji. W najbliższej przyszłości Sveaskog zamierza podwoić liczbęturbin wiatrowych na swoim obszarze, tak aby w większym stopniu przyczynić siędo osiągnięcia celu szwedzkiej polityki energetycznej, którym jest oparcie do2040 r. krajowego systemu energetycznego w całości na źródłach odnawialnych. W2019 r. ok. 4,2 tys. turbin wiatrowych w Szwecji wyprodukowało 20 TWh energiielektrycznej.

Fot. www.stock.adobe.com

Obecnie w starannie wybranych lokalizacjach na terenachSveaskogu znajduje się ponad 400 turbin wiatrowych. W budowie jest drugie tyle,a na etapie projektowania – dodatkowych 500 instalacji. Aranżowanie iwznoszenie wiatrowych instalacji energetycznych na gruntach Sveaskogu odbywasię zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez szwedzką reprezentację FSC izatwierdzonymi przez międzynarodową centralę tej organizacji. Turbiny wiatrowenie mogą być lokalizowane na obszarach ochrony przyrody, w ekoparkach (zwartekompleksy lasów, pełniące funkcję ognisk bioróżnorodności w stosunku doobszarów przyległych) ani w tzw. unikatowych lasach ochrony przyrody (wyłączonez użytkowania lasy o dużych walorach przyrodniczych).

Źródło: www.sveaskog.se


Litwa
Lasy państwowe kupiły 23 samochody gaśnicze

Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) rozbudowujeswój tabor gaśniczy. Na początku 2020 r. zakupiło 23 nowe samochody Isuzu D-MAXSpace cab wyposażone w sprzęt gaśniczy i zbiornik na 300 l wody. Zadaniem tychpojazdów jest szybkie dotarcie do miejsca pożaru i rozpoczęcie jego wstępnejlokalizacji. Lekkie samochody gaśnicze mogą łatwiej poruszać się po drogachleśnych niż cięższe wozy strażackie. Oprócz nowo nabytych pojazdów parkprzeciwpożarowy VMU obejmuje 61 samochodów gaśniczych, 20 przewoźnychzbiorników na wodę i 15 lekkich modułów gaśniczych agregowanych z SUV-ami lubmontowanych na przyczepach samochodowych.

Fot. arch. VMU

W ostatnich latach zanotowano na Litwie znaczne nasileniesię pożarów lasów. Wiąże się to z ociepleniem klimatu i nawracającymi suszami.Przetarg na do-stawę nowych lekkich samochodów gaśniczych dla VMU wygrałaspółka Autoverslo automobiliai. Cena zakupu, który był dotowany ze środkówunijnych, wyniosła 751,4 tys. euro brutto.

VMU zarządza lasami państwowymi o powierzchni ok. 1 mln ha,co stanowi niespełna połowę całkowitej powierzchni leśnej Litwy. Zatrudniablisko 2,6 tys. pracowników, w tym ok. 1,3 osób na stanowiskachnierobotniczych. Pozyskuje rocznie 3,3 mln m3 drewna przy przyroście 9 mln m3.

Źródła: www.vivmu.lt; www.am.lrv.lt
Opr. A.S.