Sprzedaż drewna – Spadający popyt

Zgodnie z przewidywaniami analityków kłopoty branży drzewnej zaczynają uderzać w sprzedaż drewna w Lasach Państwowych. Leśnicy doświadczyli tego jeszcze pod koniec marca, gdy do sprzedaży w aplikacji e-drewno trafiło niemal 600 tys. m3 średniowymiarowych sortymentów iglastych z nadleśnictw dyrekcji: katowickiej, łódzkiej, radomskiej, warszawskiej i wrocławskiej.

Surowiec ten nie znalazł wcześniej nabywców w PortaluLeśno-Drzewnym, aukcjach systemowych, aukcjach internetowych i w ramachsprzedaży detalicznej na bieżący rok lub nie został wywieziony z lasu zgodnie zharmonogramem. Niestety, chętnych na towar nie było także w powtórnych aukcjachsystemowych w aplikacji e-drewno. Przedsiębiorcy zadeklarowali chęć zakupujedynie nieco ponad 100 tys. m3 drewna. Dla porównania jeszcze w lutym z ponad4,5 mln m3 surowca oferowanego w systemowych aukcjach internetowych odbiorcówznalazło ponad 3,6 mln m3.

Fot. Jakub Słowik

Warto też odnotować, że ceny oferowanej w e-drewno sosnyW_Standard, mającej największy udział w strukturze zakupów przedsiębiorców,spadły w marcu z 234 zł/m3 w ub. roku do 212 zł. To obrazuje, w jak trudniej sytuacji znalazły się zakłady przetwórcze, które jeszczeniedawno walczyły o drewno, a teraz nawet nie mają perspektyw jegozagospodarowania.

Sytuacja ta odzwierciedla szerszy trend spadku sprzedaży wLP w pierwszym kwartale tego roku. Odnosząc wyniki sprzedaży do analogicznegookresu ub. roku, przedsiębiorcy kupili o 16% mniej surowca, średnia cena spadłazaś o 14%. Przekłada się to na stratę ze sprzedaży rzędu 242 mln zł.Sortymentów wielkowymiarowych zeszło o średnio 14% mniej, spadek sprzedażytartaczki sosnowej i świerkowej sięgnął odpowiednio 17 i 18%. Odnotowano zaśniewielki wzrost ceny konkretnych surowców, ale wartościowy ubytek sprzedażydrew-na wielkowymiarowego i tak osiągnął 11%.

Główne sortymenty średniowymiarowe straciły na wartościsprzedaży 17%. Papierówki S2A świerkowej sprzedano o 10% mniej, a S2B aż o 33%.Popyt na sosnowe S2A i S2B zmalał o 18%.

Mimo to Bogusław Piątek, zastępca dyrektora generalnego LPds. gospodarki leśnej, w komunikacie z 23 kwietnia br. poinformował, że obecnienie ma podstaw do regulacji cen na surowiec drzewny już zakontraktowany wprocedurze sprzedaży drewna na 2020 rok. Poinformował też, że Lasy wystąpiły doustawodawcy o umożliwienie, w ramach tarczy antykryzysowej, odstąpienia odustawowych odsetek przy opóźnieniach płatności. 

SLV.