Program Life – Nabór rozpoczęty

Komisja Europejska ogłosiła nowe rozdanie w programie Life, jedynym projekcie Unii Europejskiej poświęconym wyłącznie współfinansowaniu planów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Budżet na lata 2014–20 jest wyższy niż kiedykolwiek – wynosi 3,46 mld euro dla wszystkich krajów UE.

Przygotować projekt i ubiegać się o środki w programie Lifemoże każdy podmiot zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej (publiczny iprywatny, komercyjny i niekomercyjny). Poziom unijnego dofinansowania przez KEwynosi co do zasady 55% kosztów kwalifikowanych, ale w obszarze ochronyprzyrody można uzyskać nawet 75% dofinansowania. – Polscy beneficjenci dostanądodatkowe wsparcie: krajowe współfinansowanie i pomoc w przygotowaniu wniosku –zapowiada wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. Unijny Life i wsparcie NFOŚiGW torazem nawet do 95% dofinansowania dla najlepszych projektów.

Fot. www.adobe.stock.com

Program jest podzielony na dwa podprogramy, z których każdyma trzy obszary priorytetowe. Działania na rzecz środowiska obejmują: ochronęśrodowiska i efektywne gospodarowanie zasobami; przyrodę i różnorodność (przedewszystkim ochrona przyrody w ramach sieci Natura 2000, ale także innychzagrożonych gatunków); zarządzanie i informację w zakresie środowiska. Priorytetyna rzecz klimatu to: łagodzenie jego zmian; dostosowanie się do ich;zarządzanie i informacja w zakresie klimatu.

Kluczem do sukcesu jest spełnienie wymogu tzw. europejskiejwartości dodanej, czyli przedsięwzięcia muszą dotyczyć rozwiązania istotnegoproblemu środowiskowego z punktu widzenia ich wartości dla Europy. Idealnie bysię stało, gdyby dane rozwiązanie mogło być szeroko stosowane nie tylko wPolsce. Inny wymóg, z którym trzeba się zmierzyć, to innowacyjność lubdemonstracyjność przedsięwzięcia. Chodzi o przetestowanie nowych rozwiązań np.w obszarze ochrony wód, gospodarki odpadami, efektywnego wykorzystywaniazasobów, tj. gleb, lasów, zarządzania substancjami niebezpiecznymi oraz ochronyprzed hałasem, poprawy jakości powietrza, a także zagadnień związanych zezmianami klimatu.

W podprogramie na rzecz środowiska KE czeka na fiszkiprojektowe do 14 lub 16 lipca 2020 r. (w zależności od priorytetu), a potem napełne wnioski tych, którzy będą najlepsi – do lutego 2021 roku. Terminobowiązujący dla projektów na rzecz klimatu, gdzie ubieganie się odofinansowanie jest jednoetapowe (tylko pełny wniosek), to 6 października 2020roku. Wyznaczone daty brzegowe są dłuższe niż zazwyczaj, bo KE wzięła pod uwagętrudne funkcjonowanie potencjalnych wnioskodawców w czasie pandemii Covid-19.

Red.