Z zagranicy 4/2020

Finlandia Zasoby leśne Austria Regres porostów nadrzewnych Białoruś Branża leśno-drzewna w skrócie Szwecja Certyfikacja leśna i wyłączanie lasów z użytkowania Rumunia Skarga do Komisji Europejskiej na destrukcję lasów

Finlandia

Zasoby leśne

Zgodnie z najnowszymiinformacjami fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych (Luke), zapas fińskichlasów produkcyjnych (o przeciętnym przyroście rocznym co najmniej 1 m3/ha) iniskoprodukcyjnych (0,1–1 m3/ha) sięga w sumie 2,5 mld m3, a przyrost rocznytychże lasów – 108 mln m3. W stosunku do wyników inwentaryzacji przeprowadzonejpięć lat temu zapas zwiększył się o 120 mln m3, a przyrost roczny – o 2,4 mlnm3. W samej kategorii lasów produkcyjnych średnia zasobność wynosi 119 m3/ha,średni przyrost roczny – 5,2 m3/ha.

Lasy i leśne nieprodukcyjneużytki ekologiczne zajmują w Finlandii powierzchnię 26,2 mln ha, co stanowi 86%fińskiej powierzchni lądowej. Powierzchnia samych lasów (produkcyjnych iniskoprodukcyjnych) stanowi 75% całkowitej powierzchni lądowej. Udział lasówprodukcyjnych w pełnym areale leśnym wynosi 77%. Lasy niskoprodukcyjne i leśnenieprodukcyjne użytki ekologiczne stanowią odpowiednio 10% i 12% powierzchnileśnej. Pozostały 1% to grunty związane z gospodarką leśną. Powierzchnia lasówdostępnych do produkcji drewna sięga 18,4 mln ha.

Największy udział w zapasiefińskich lasów mają sosna (50%) i świerk (30%). Udział gatunków drzewliściastych nie przekracza 20%. Na 8,8 mln ha fińskiej powierzchni leśnejwystępują torfowiska. Na południu zajmują one 1/5, na północy – aż 40%powierzchni leśnej. 53% torfowisk zostało w przeszłości zmeliorowanych.

Przeszło połowa powierzchnileśnej Finlandii należy do osób fizycznych. Państwo posiada 35%, firmy – 7%,samorządy i pozostałe organizacje – 6%. Na południu Finlandii osoby fizyczne sąwłaścicielami 72% powierzchni leśnej, na północy dominuje własność państwowa(57%). Na lasy prywatne przypada 64% całości zapasu, na lasy państwowe – 21%. W2018 r. całkowity ubytek zasobów drzewnych (rozmiar pozyskania drewnapowiększony o masę pozostałości pozrębowych i drewna martwego) sięgnął 94 mlnm3.

Źródło: www.luke.fi


Austria

Regres porostów nadrzewnych

Cladonia digitata
Fot. Roman Turk

Wyniki długoletnich badańprowadzonych w Austriackich Lasach Związkowych (ÖBf), które zarządzają lasamipaństwowymi Republiki Austrii, dowodzą, że w ciągu ostatnich 25 lat znaczniezmniejszyła się liczebność rodzimych porostów nadrzewnych. Ich różnorodnośćspadła o 20%, a skład gatunkowy zmienił się na korzyść gatunków azotolubnych.Porosty są organizmami bardzo wrażliwymi na zmiany w środowisku i silniereagują na depozycję azotu z atmosfery. W latach 80. XX w. zasoby porostówznacznie się skurczyły wskutek kwaśnych deszczów. – Porosty są częstozwiastunami gruntowniejszych przeobrażeń ekosystemów – ostrzega RudolfFreidhager, członek zarządu ÖBf.

Źródło: www.bundesforste.at


Białoruś

Branża leśno-drzewna w skrócie
Fot. www.stock.adobe.com

Lesistość Białorusi sięga 39,8%.Zasobność białoruskich lasów, które niemal w całości są certyfikowane wgstandardów FSC lub PEFC, wynosi przeciętnie 207 m3/ha. W 2018 r. Białorusinipozyskali 28,6 mln m3 drewna. Przychody całej branży leśno-drzewnej w 2019 r. sąszacowne na 1,05 mld rubli białoruskich (ok. 1,98 mld zł), zysk

netto – na 40,9 mln rubli (ok.77,1 mln zł). Przeciętne wynagrodzenie w tej branży ma się obecnie kształtowaćna poziomie 1016 rubli (ok. 1,9 tys. zł).

Źródło: www.eng.belta.by


Szwecja

Certyfikacja leśna iwyłączanie lasów z użytkowania

Zgodnie z informacjami AgencjiLeśnej, która nadzoruje gospodarkę leśną w Szwecji, w 2018 r. certyfikacjąleśną w systemach FSC i PEFC było w tym kraju objętych 14,8 mln ha lasówprodukcyjnych. To oznacza wzrost o 3% w stosunku do 2016 roku. Z koleipowierzchnia lasów produkcyjnych dobrowolnie wyłączonych przez ich właścicieliz użytkowania ze względów przyrodniczych wynosiła w 2018 r. 1,2 mln ha. Torównież oznacza 3-procentowy wzrost w stosunku do 2016 roku.

Powierzchnia lasówcertyfikowanych stanowiła 63% wszystkich lasów produkcyjnych w Szwecji. Wgrupie właścicieli indywidualnych (osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku ifirmy niebędące spółkami kapitałowymi) odsetek lasów certyfikowanych wynosił32%. Właściciele lasów certyfikowanych wyłączyli z użytkowania 6,8% swoichdrzewostanów produkcyjnych, a właściciele leśnych obszarów niecertyfikowanych –2,3%. W sumie powierzchnia lasów produkcyjnych dobrowolnie wyłączonych zużytkowania ze względów przyrodniczych stanowiła w 2018 r. 5,1% wszystkichszwedzkich lasów produkcyjnych. Na właścicieli indywidualnych i posiadaczy lasówcertyfikowanych przypadało odpowiednio 38% i 83% całkowitej powierzchni lasówwyłączonych z użytkowania.

Źródło: www.skogsstyrelsen.se


Rumunia

Skarga do Komisji Europejskiejna destrukcję lasów

Obecnie szacuje się, że w Rumuniizachowało się od 100 tys. do 200 tys. ha lasów o charakterze pierwotnym. Wewczesnych latach 90. XX w. powierzchnia takich lasów sięgała jednak jeszcze 1mln ha. Powodem tego alarmującego regresu ma być destrukcyjny rozmiarpozyskania drewna, prowadzonego również na obszarach chronionych. Dlategorumuńskie organizacje pozarządowe wniosły do Komisji Europejskiej skargę oumyślną destrukcję obszarów chronionych w Ru-muni przez ostatnie 12 lat. Wgekologów rzeczywiste roczne pozyskanie drewna w rumuńskich lasach osiągnęłopoziom 38 mln m3, czyli ilość niemal dwu-krotnie przekraczającą etat cięć iznacznie większą od danych oficjalnie wykazywanych przez władze Rumunii.

Źródło: www.fern.org

Opr. A.S.