
Nawet do 70–80% mniej energii pochłonie ogrzanie zmodernizowanej infrastruktury nadleśnictw w RDLP we Wrocławiu. Dzięki środkom z funduszu leśnego i finansom własnym trzy tamtejsze jednostki dokonały znaczących inwestycji w kierunku ocieplenia budynków i unowocześnienia instalacji ciepłowniczych, a tym samym nie tylko ograniczenia wydatków, ale też zmniejszenia śladu węglowego.

Łącznie bowiem udasię dzięki temu zaoszczędzić 741 Gj energii rocznie oraz zmniejszyć emisję CO2o 87 t/rok. By wytworzyć tyle ciepła, należałoby spalić 33,7 t węgla!
Dzięki modernizacji obiekty już teraz spełniają najwyższestandardy budynków energooszczędnych na 2021 rok. Udało się to osiągnąć dziękinajwyższej jakości materiałom termoizolacyjnym oraz montażowi okienenergooszczędnych, tak jak w Nadleśnictwie Żmigród, gdzie już pod konieclistopada ub. roku oddano do użytku zmodernizowany budynekwarsztatowo-magazynowy.
– W obliczu reorganizacji obsady leśnictw szukaliśmyoszczędności przy ulokowaniu kancelarii. Nadawał się do tego budynek w leśnictwieszkółkarskim, w którym teraz są trzy kancelarie – wyjaśnia z kolei nadleśniczyNadleśnictwa Złotoryja Jacek Kramarz. By sprostać wyzwaniom współczesności,postanowiono dokonać termomodernizacji budynku, wyposażając go też w napełnionąglikolem gruntową pompę ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Zważywszy na to, że dotychczas leśniczowieogrzewali się w nim przy pomocy kominka i grzejników elektrycznych,oczywistością wydają się nie tylko oszczędności, ale też zmniejszenie emisji.Infrastrukturę przygotowano ponadto z myślą o potrzebach osóbniepełnosprawnych, wyposażając ją w schodołaza.
Modernizacja siedziby Nadleśnictwa Zdroje, opróczdocieplenia stropu, również poszła w kierunku odzyskiwania energii. W tym celubudynek zaopatrzono w system rozproszonej rekuperacji, montując w każdympomieszczeniu urządzenie do odzysku ciepła. Jak przyznaje Eugeniusz Kaczmarek,specjalista ds. budowlanych w jednostce, audyty wykonane przed i pounowocześnieniu budynków wykazują, że inwestycje były słusznym wyborem. –Spełniamy wymogi, by zostać postumentem, czyli produkować i odsprzedawać prąddo sieci. Czekamy jeszcze, aż Tauron zainstaluje w naszej siedzibie licznikdwukierunkowy, wtedy uruchomimy nasze panele i będziemy wiedzieć, ile energiiwytworzyliśmy, a ile pobraliśmy – zachwala zrealizowane przedsięwzięcie.
Na szczęście dla leśników Tauron Dystrybucja oświadczył, żepomimo epidemii koronawirusa nie wstrzymuje wymiany liczników na dwukierunkowei jeśli urządzenie znajduje się w miejscu ogólnodostępnym, prace odbędą sięzgodnie z terminami zgłoszonymi przez klientów.